Vyznejte se ve složení aneb slovník ingrediencí je tu!

Představte si, že i vy se můžete naučit číst ve složení. I když INCI vypadá jako španělská (nebo spíš latinská) vesnice, s našimi tipy a zbrusu novou encyklopedií na webu se již nespletete – ale naučíte se vyznat v kosmetických ingrediencích jednou provždy. Jak na to? 


INCI neboli International Nomenclature of Cosmetic Ingredients je přesně to, co nazýváme složením kosmetického přípravku. Právě tam najdete informaci skrytou mezi řádky, zda jde skutečně o přírodní produkt či nikoli. Jenže jsou to samá cizí slovíčka psaná malým písmem, tak kdo se v tom má vyznat?

Nebojte – nemusíte znát desítky nebo stovky škodlivých látek, ani následně přemýšlet a číst, zda je přípravek v ruce obsahuje nebo ne. Stačí znát pár triků a mít při ruce naši encyklopedii – a máte vyhráno. Právě tak poznáte, zda na kůži nanášíte kvalitu, nebo něco, co byste nenamazali ani na boty. Ehm.

 

Řazení INCI aneb klíč k množství látek

Tak v první řadě je důležité pochopit řazení složení. INCI je totiž uváděno sestupně podle množství obsahu dané složky. První složka je tak zastoupena v největším množství, poslední naopak v tom nejmenším. Pokud je na prvním místě například voda, pak platíte hlavně za ni. Některé přípravky však obsahují namísto vody květové hydroláty, ach. Ty si snadno zamilujete. A taky vzácné oleje či rostlinná másla. Čemu dáte přednost, je na vás. 

 

Něco se vám nezdá? Mrkněte do encyklopedie

Složení docela chápete, ale s jednou z látek tápete? Jistotu vám dodá naše encyklopedie, kde najdete abecedně seřazený slovník více než 1 500 ingrediencí, na kterém jsme pracovali více než rok. Složku stačí vyhledat, nebo ji zadat do vyhledávače na našem e-shopu. Jednotlivé látky jsou v našem slovníku rozděleny barevně do pěti kategorií:

 • VÝBORNÉ (zeleně) - to nejlepší, co ve složení můžete najít
 • DOBRÉ (žlutě) - ani těchto složek se nemusíte obávat
 • PŘIJATELNÉ (oranžově) - přijatelné látky, ne však nutně přírodní a vhodné
 • ŠPATNÉ (červeně) - nic dobrého, škodlivé a syntetické látky
 • NEPŘIJATELNÉ (černě) - nepřijatelné látky, lépe se jim vyhýbat
 • Takhle zjistíte, zda je látka škodlivá či nikoli. Hračka.

   

  Sledujte certifikáty, používejte aplikace

  Kromě toho, že postupně tréninkem vyselektujete škodlivé látky, které v kosmetice přijímat nechcete, můžete snadno rozpoznávat kvalitní přírodní kosmetiku – pomohou vám také certifikáty a aplikace.

   Které certifikáty stojí za zmínku? Třeba Demeter, BDIH, EcoCert, Cosmetique BIO, USDA Organic, ICEA, NaTrue a další. A abyste rychle vyhodnotili kompletní složení, hodit se vám bude některá z aplikací v mobilním telefonu. Co třeba Green Scan nebo Ingredient watch? A když spojíte tohle všechno dohromady, žádný výrobce vás nenapálí. Vybírejte s rozvahou – ať vaše krása zazáří bez kompromisů pro zdraví. 

   

  Encyklopedii najdete ZDE