5 tipů, jak poznat skutečnou přírodní kosmetiku

Není kosmetika jako kosmetika – a to platí dokonce i v kategorii přírodního sortimentu. Jak vybrat skutečně pravou organickou kosmetiku bez škodlivých a syntetických látek? My to víme – a rádi vám poradíme, abyste nekupovali zajíce v pytli. No, nebo zkrátka produkty, které se jako přírodní jen tváří. 

Tip 1: POZOR NA SLOŽENÍ


Naprostý základ? Nebát se číst ve složení. No a taky jej pochopit. Jak na to? Podle legislativy Evropské unie musí každý výrobce na obalu uvádět obsah a složení produktu. Podle vypsaných ingrediencí se dá ledacos poznat. Látka, která je uvedená na prvním místě, má ve výrobku vždy nejvyšší zastoupení. Naopak složky, které jsou v přípravku zastoupeny v poměru 1 % a méně, mohou být řazeny libovolně. To však může být kámen úrazu – výrobci mohou tento systém snadno zneužít. I když v horní části rozpisu složení uvidíte rostlinné složky a níže konzervanty a chemii, může být jejich poměr opačný. 

 

Jak se snadno vyznat ve složení? Nemusíte znát všechny složité názvy jednotlivých přírodních nebo syntetických látek. Prostě se vyhýbejte těm, které patří mezi ty škodlivé – při pravidelné kontrole si je lehce zapamatujete a bude to hračka.


Tip 2: ZNAČKA KVALITY


Skutečně organická kosmetika bývá označena certifikátem, který dokazuje původ jejího složení a přístup značky k životnímu prostředí. Ten je umístěn na obalu přípravku tak, aby šel vidět – stačí se orientovat v těch základních, které garantují koupi kvalitní přírodní kosmetiky:

 

BDIH je nejvyužívanějším certifikátem. Koupí kosmetiky takto označené nepodporujete ropný průmysl – a tomu fandíme. Neobsahuje ani syntetické a vonné látky, není testovaná na zvířatech a neobsahuje suroviny z mrtvých zvířat. Naopak všechny rostlinné složky pocházejí z ekologického zemědělství a kontrolovaného sběru. Certifikát je tedy vhodný také pro vegany.

 

EcoCert označuje autentické organické produkty. Na obalu jsou rozepsány také procentuální podíly jednotlivých složek. Kosmetika také není testovaná na chlupáčích a obal je zcela odbouratelný nebo recyklovatelný.

 

Cosmetique BIO pochází z Francie a toto značení pochází ze standardů Ecocert, platí tedy stejná pravidla.

 

USDA Organic je americká národní forma certifikace. Je udělena podle splnění kritérií ekologického zemědělství. Podporuje ekologickou výrobu i venkovskou komunitu a každý takto označený výrobek musí obsahovat minimálně 95 % složek právě z ekologického zemědělství.

 

ICEA označuje sortiment kosmetiky složené z přírodních složek a genetický neupravených surovin, které z velké míry pocházejí z eko zemědělství a kontrolovaného sběru ve volné přírodě.

 

NaTrue produkty jsou z více než 75 % přírodní. Neobsahují ani syntetické, ropné, barvící a vonné či konzervační látky. Prostě čistota, jak má být.

 

Demeter náleží produktům z biodynamického zemědělství. Kosmetika označená tímto certifikátem se pyšní složení s minimálně 95 % přírodních složek.

Tip 3: KONTROVERZNÍ CERTIFIKACE


Mnoho milovníků a ochránců přírody jde pouze po známých certifikátech. Jsou jimi například VEGAN nebo LEAPING BUNNY. My nejsme pro – a hned vám vysvětlíme, proč. Je to jednoduše proto, že také kosmetika bez těchto označení bývá přírodní a netestovaná na zvířecích miláčcích. Od roku 2013 je v Evropské unii celoplošně zakázáno testovat na zvířatech ve všech fázích výroby. Oba certifikáty navíc nedeklarují čisté složení – není tedy pravidlem, že neobsahují škodlivé a syntetické látky. Kromě toho, Vegan výrobky nevyužívají ani med a včelí vosk, které jsou ovšem velmi cennými artikly v péči o pleť. Proto je vhodné řídit se tipem číslo 1 a číslo 2 a netrvat tvrdohlavě na těchto profláklých označeních, které navíc může dostat každá organizace, která projde kritérii a zaplatí. Jako ve všem je třeba se i na takto označenou kosmetiku dívat z více úhlů pohledu.

Tip 4: HRÁTKY S APLIKACÍ

A je tu další skvělý tip, wohoo! Naštěstí žijeme v době, kdy má každý při ruce chytrý telefon. Jednoduše a snadno stáhněte aplikaci, (například ToxFox, CodeCheck, SkinDeep, FreenScan), která složení a ingredience zhodnotí za vás.

Odhalí nebezpečné látky a vy budete vědět, co (ne)kupujete. Většinou stačí naskenovat čárový kód a pak se rozhodnout, zda kupujete přírodu nebo chemickou laboratoř – a to rozhodně nechcete.

  Tip 5:  ZAJÍMEJTE SE

  … o původ a příběh značek. Rodinná firma nemusí být vždy jen přírodní srdcovkou a velké značky nemusí být jen plné chemie – a naopak. Zamilujte si kosmetiku i s jejím příběhem. Budete vědět, co kupovat, budete si moci kdykoli udělat radost – a to vše s čistým svědomím a zdravou pletí. A nakonec i radostí, že? 

   

  Wonderful tip: Celý rok jsme pro vás pracovali na slovníku ingrediencí. Na webu tak nově můžete vyhledávat podle názvu látky rovnou ve vyhledávání a orientovat se přímo ve slovníku můžete i podle abecedy. A budete mít jasno jednou provždy! Slovník najdete pod záložkou INGREDIENCE.

   

  Blog  "Jak používat náš SLOVNÍK INGREDIENCÍ"