Netestováno na zvířatech – pravda nebo fikce?

Už jsme se s vámi podělili o článek na téma certifikátu Vegan, který u naší kosmetiky nenajdete, ač většina našich produktů odpovídá – a vegani je mohou s lehkým srdcem používat. Podobný názor máme rovněž na další certifikace – netestováno na zvířatech. Je ještě tento certifikát vlastně nutný a proč nás nezajímá? Milujeme přírodu a produkty, které nabízíme, jsou složeny z toho nejlepšího, co nám přináší. Stejně tak máme rádi zvířata. Ubližování zvířatům se nám nelíbí, to je přece jasné. Přesto nejsme zastánci certifikátů jako je například Leaping Bunny. Cruelty Free certifikáty jsou sice skvělé, ale v Evropské unii (končeně) zbytečné.

Hurá, je to tady!

V roce 2013 si jistě velká většina z vás slastně oddechla. Konečně přišel den D a v EU došlo k zákazu prodeje testované kosmetiky. Platí to pro výrobu i prodej od data schválení. Nyní, o pět let později, není možné, aby jakákoli společnost na našem území své výrobky testovala na chlupáčích. Roztomilá zvířátka alespoň tady u nás mají pokoj – a to je naprosto vynikající správa.

K čemu certifikát 

Nálepka je fajn, ale my neradi nálepky. Naše kosmetika je také netestovaná, pochází odtud a je čistě přírodní. Zpráva o změně legislativy se nejspíš nedotkla tak úplně všech, protože by velké množství lidí konečně nebádalo jen po certifikátech, ale spíš by si užili svobodný nákup s čistým svědomím. Certifikáty vrýobků, udávající Cruelty Free výrobky, navíc nedokládají, zda neobsahují chemické, syntetické a nebezpečné látky. Jako obvykle tedy doporučujeme číst složení, zajímat se o původ kosmetiky a řídit se starým dobrým selským rozumem.

Pozor na Čínu

Kontroverzním tématem k testování na nebohých zvířatech je samozřejmě nepopulární Čína. Tady je totiž testování pro prodej v kamenných obchodech povinné. To však neplatí pro online prodej, tedy eshopy. Některé společnosti, nabízející čistě přírodní kosmetiku, netestovanou na chlupatých miláčcích, vyrazili na čínský trh prostřednictvím eshopu. Často se tak stává, že milovníci zvířat takovou značku zavrhnou pro podezření z testování – mnohdy zbytečně. Prodej v Číně nemusí být synonymem pro kruté testování, pokud nedojde k fyzickému prodeji. I to je aspekt, ke kterému je třeba přihlédnout.

Všeho s mírou

Jednoho dne snad dojde celému světu, že testování na zvířatech není nutné a dokonce je zbytečné. Do té doby buďme rádi, že jsou země, kde je tato praktika zakázána. A nebojte, nebuďte na sebe přísní. Přestože jste se možná o dané certifikáty nezajímali striktně, nejspíš už léta kupujete kosmetiku, která testována není. A to je přece důvod k úsměvu!