Zinc Oxide

Oxid zinečnatý

 

Hodnocení: Výborné

Původ: Minerální

 

UV filtr. Antiseptický. Adstringentní působení. Normalizuje práci mazových žláz mastné pleti.

Bezpečné při použití podle návodu, je možná individuální nesnášenlivost.

 

Je to mikropigment minerálního původu. Ve formě světlého prášku ho lze vyrábět i synteticky. Používá se v kosmetice, ale i třeba ve sklářství, keramickém průmyslu při výrobě barev apod. Občas je nazýván jako zinková běloba. Dokonce bývá součástí cigaretových filtrů.

V kosmetice se používá především při výrobě opalovacích přípravků, podkladových krémů, korektorů, očních linek, rtěnek, pleťových masek apod. Funguje jako ochrana před UV zářením, které absorbuje a rozptyluje.

Na rozdíl od chemických filtrů se do pokožky nevsakuje, i proto jsou jeho účinky mnohem jemnější. Například v porovnání s oxidem titaničitým, který je o trochu víc účinnější proti UVB záření, je zase oxid zinečnatý o něco více účinnější proti UVA.

Má mírné adstringentní a antiseptické vlastnosti a je odolný proti bakteriím a plísním.

Podporuje hojení ran a používá se při prevenci nebo léčbě opruzenin i u malých dětí. Všeobecně je považován za bezpečnou, nedráždivou látku vhodnou i pro kojence, ale u citlivých jedinců může vyvolat alergickou reakci na kůži. Výjimkou je jeho použití ve velikosti nanočástic.

Zinc Oxide se vyrábí v různých velikostech a zmíněné nanočástice se naopak mohou vstřebat do pokožky a zapříčinit tak záněty a různá genetická poškození. Stávají se mutagenní a negativně ovlivňují DNA.

Nanočástice výrobci přidávají do produktu z důvodu snížení bílého filmu, která zanechává krém po namazání.

Naštěstí Evropská unie vyžaduje v tomto případě označení na produktu slovem „nano"