Verbena officinalis

Sporýš lékařský (železník)

 

Hodnocení: Výborné

Původ: Rostlinný

 

Kondicionér na vlasy a pokožku, protizánětlivý, regenerační prostředek, zmírňuje podráždění pokožky, čistí, tonizuje, deodorizuje, zlepšuje elasticitu, proti akné, antiseptický, baktericidní, hydratační.

Verbena Officinalis je vytrvalá bylina z rodu hluchavkotvarých a čeledi korýšovitých. Pochází ze středozemí a Afriky, dnes už roste po celém světě i u nás. Roste především podél cest, silnic, příkopů, řek a je nepřehlédnutelný svými fialovo-růžovými květy. 

Sporýš je považován za léčivou bylinu, která je bohatá na silice, flavonoidy, saponiny, kyselinu křemičitou, třísloviny, sliz, hořčiny a další. Čaj ze sušených výhonků se používal již v lidovém léčitelství.

Napomáhá léčit kožní problémy, má pozitivní vliv na nervovou soustavu, dýchací cesty (usnadňuje vykašlávání a odhleňuje), vhodný je při nespavosti a pocitech nervozity.

Používá se i na řadu ženských a těhotenských problémů. Zlepšuje funkci jater, sleziny, též napomáhá s vyrovnáváním hladiny krevního cukru a při hypertenzi.

Má výrazný protizánětlivý účinek, urychluje hojení různých ran, popáleniny, napomáhá léčit na revma a hemeroidy. Díky svým výrazným protizánětlivým účinkům je vhodný i k různým obkladům, koupelím a kloktadel.