Vanilla planifolia

Vanilovník širokolistý (vanilka)

 

Hodnocení: Výborné

Původ: Rostlinný

 

Vanilka pravá je po celém světě známá pro své velmi příjemné, lehce nasládlé balzamické aroma. Malé plody vanilky ve tvaru tobolek obsahují aromatickou látku zvanou vanilin.

Ta je původem slavného vanilkového aroma. Dále obsahuje piperonal, sacharidy, tuk, alkohol a bílkoviny. Je bohatá na vápník, draslík, měď, mangan, hořčík, vitamin B a omega 3 a 6 nenasycené mastné kyseliny. Má široké využití v gastronomii i kosmetickém průmyslu.

V kosmetice se nejčastěji setkáte s vanilkovým esenciálním olejem, který vzniká alkoholovou macerací lusků, ale i s vanilkovým extraktem či jemným práškem. Inhalace oleje podporuje dobrou náladu, snižuje pocity únavy, pozitivně podporuje mozkovou činnost a funkci nervové soustavy.

V lékárenství se používá při problémech s trávením, snižuje vysoký krevní tlak. Dokonce posiluje imunitní systém a má protirakovinné vlastnosti. Může se čichat v případě depresí či problémech s nespavostí.

Jako součást kosmetických produktů funguje jako parfemace, či k zamaskování základního zápachu.

Také napomáhá při problémech s různými typy kožního onemocnění, jako jsou plísně, ekzémy, dermatitida a další.

Bývá často součástí mýdel a tělových produktů. Vanilka je naprosto bezpečná a nesenzibilní látka, jen u některých jedinců se ve velmi vzácných případech může projevit alergie