Vaccinium myrtillus

Brusnice borůvka

 

 

Hodnocení: Výborné

Původ: Rostlinný

 

Vaccinium Myrtillus je nízký keř, který plodí malé nafialovělé plody, dobře známé jako borůvky. Borůvka je silný přírodní antioxidant a super potravina, navíc velmi chutná. Je bohatá na vitaminy B a C, spoustu minerálních látek (manga, železo, zinek, měď, hořčík, draslík atd.), třísloviny, flavonoidy a další.  I proto se používá nejen v gastronomii, ale i v léčitelství a kosmetice.

Používá se k výrobě různých výluhů, šťáv, tinktur, marmelád apod. Borůvky pomáhají při průjmu, zánětu močových cest, poruchách zraku, špatné funkci cév a střev, křečových žilách či vysokém cholesterolu.

Mají protirakovinné účinky a působí preventivně proti infarktu a mozkové mrtvici. Léčí nachlazení, chřipku, snižují horečku.

Přírodní kosmetika je používá především pro jejich antioxidační vlastnosti, chrání pokožku před volnými radikály a zpomalují její stárnutí. Pokožku hydratují a pěstí, dodávají jí mladiství vzhled.

Extrakt z borůvky bývá často součástí produktů na problematickou a aknózní pleť. Také vlasových produktů, které oddalují šedivění vlasů, pěstí je chrání.