Tannic Acid

Kyselina tříslová

 

Hodnocení: Výborné

Původ: Rostlinný

 

Tyto rostlinné polyfenoly jsou silnými antioxidanty, které mohou chránit před poškozením volnými radikály způsobeným vystavením UV záření a následně snížit riziko rakoviny kůže a předčasného stárnutí.

Taniny se běžně vyskytují v kůře stromů, dřevě, listech, pupenech, stoncích, plodech, semenech a kořenech. Ve všech těchto rostlinných strukturách taniny pomáhají chránit jednotlivé rostlinné druhy. Taniny, které se ukládají v kůře stromů, chrání strom před napadením bakteriemi nebo houbami. V tomto případě taniny vysrážejí enzymy a další proteinové exsudáty z bakterií a hub, čímž nedovolí těmto organismům infikovat strom. Mnoho pupenových šupin na dřevinách obsahuje třísloviny, které chrání vnitřní listovou tkáň před konzumací, a u mnoha semenných rostlin má počáteční sada listů z klíčících semen také vysoký obsah tříslovin.

VÝZNAM POLYFENOLŮ PRO ZDRAVOU PLEŤ
Flavonoidy jsou široce rozšířené rostlinné pigmenty a taniny vyskytující se v kůře, kořenech, listech, květech a plodech. Jejich role v rostlinách zahrnuje fotoprotekci a přispívání k barvě rostlin. Flavonoidy označované také jako „rostlinné polyfenoly“ byly uznávány jako silné antioxidanty. Jejich aktivity pohlcující volné radikály a chelatující kovy byly rozsáhle studovány. Přímou proteinovou interakcí bylo prokázáno, že kondenzované taniny chrání kolagen a elastin před degradací, jedná se o dva důležité proteiny dermální matrice v dermis, které tvoří síťovitou vrstvu poskytující pružnost, roztažnost a pevnost vaší pokožce.

VÝHODY PÉČE O PLEŤ
Adstringentní vlastnosti: Třísloviny v důsledku vysrážení proteinů působí na pokožku stahujícím a ochranným účinkem, čímž snižují výskyt pórů.

Zklidňuje zánět: Fytosteroly snižují zarudnutí, záněty a pomáhají zklidnit svědění kůže.

Fotoprotekce: Taniny mají výrazné protizánětlivé účinky na kožní reakci vyvolanou UV-B [je spojeno především se spálením sluncem].

Antifungální: Bylo prokázáno, že kondenzované taniny mají mírnou antifungální aktivitu proti druhům Candida, které způsobují plísňovou infekci.

Absorpce: Adstringentní vlastnosti rostlinného oleje s vysokým obsahem tříslovin, poskytují méně „mastný“ pocit pokožky a snadněji se vstřebávají do pokožky.

Mezi rostlinné oleje s kyselinou tříslovou patří:

Šípkové semínko
Semena granátového jablka
Semínko pupalky dvouleté
Semínka kamélie
jojoba
Brusinkové semínko
Semena brutnáku lékařského
Malinové semínko
Mangové máslo
Hroznové semínko
Lískový oříšek