Talc

Mastek

 

Hodnocení: Výborné

Původ: Minerální

 

Talc, občas označován i jako francouzská křída, se přirozeně vyskytuje v přírodě.

Skládá se z křemíku, hořčíku, kyslíku a vodíku. Je považován za jeden z nejměkčích minerálů ve formě světlého velmi jemného prášku.  Na dotek je však mastný, proto ho můžete najít i pod názvem Mastek.

Používá se v dekorativní kosmetice, hlavně do různých pudrů, očních stínů, tvářenek, rtěnek ale i třeba dětských pudrů. Využití má i ve farmacii do tablet a prášků.

Také v potravinářství, kde je označován jako E553b. Díky jeho mazlavější konzistenci slouží k rozředění jiných pevných látek, nebo zvyšuje objem výrobku.

Také zabraňuje hrudkování prášků a zrnitých látek. Funguje jako houba, dokáže na sebe nabalit látky, které jsou rozpuštěny ve vodě nebo v tucích. Lehce tak drží na pokožce, ale dá se i velmi dobře smýt.

Je výbornou ingrediencí do make-upů, snižuje transparentní vzhled ostatních složek produktu. Pokožku zanechává jemnou a neucpává póry. Chrání pokožku před podrážděním.

V dětských pudrech chrání před vznikem opruzenin a případnému podráždění v oblasti plenek. U dětí do 3 let, by mělo být na výrobku umístěno varování o nebezpečí možného vdechnutí.

V produktech bývá často ve vysokých koncentracích (až 95%), naleznete ho většinou mezi prvními 5 ingrediencemi. Talc je považován za opravdu bezpečnou a nesenzibilující látku.

Bývá v několika kvalitách, ta méně kvalitní, která není určena k výrobě kosmetiky, může být kontaminována azbestem.

Je spojena s rakovinou vaječníků a varlat. Kosmetický Talc však žádné stopy azbestu nesmí obsahovat.