Sodium Lauryl Sulfate

Lauryl sulfát sodný

 

Hodnocení: Nepřijatelné

Původ: Chemický

 

Sodium Lauryl Sulfate zkráceně SLS je chemická látka ve formě světle žluté kapaliny, vyráběna syntetickou cestou. Používá se jako emulgátor a povrchově aktivní látka, má vlastnost mísit dvě normálně nesmísitelné látky, jako je například voda a olej.

Váže tak na sebe mastné nečistoty a snáze je odstraňuje z pokožky. Navíc napomáhá jiným složkám lépe se dostat do pokožky.

Napomáhá k vytvoření emulze snížením povrchového napětí látek, které mají být emulgovány. Zvyšuje pěnící schopnosti produktu. Je oblíbenou složkou pro svou velmi nízkou cenu. 

Můžete se s ním setkat hlavně v konvenční kosmetice v různých šamponech, mýdlech, pleťových čisticích prostředcích, zubních pastách apod. Na základě mnoha testů bylo prokázáno, že není karcinogenní, i přesto má dráždivé účinky.

Při dlouhodobém používaní má negativní vliv na ochranný lipidový plášť pokožky, čímž způsobuje její vysoušení. Narušuje ho a napomáhá tak sobě i ostatním látkám ke snazšímu vstřebání do kůže.

Zvyšuje výskyt aftů u osob na ně citlivých, může narušit přirozenou ústní mikroflóru. V případě vlasových produktů je při dlouhodobém používání spojen s vysušením pokožky, tvorbou lupů či vypadáváním vlasů.

Je komedogenní, ucpává póry a zhoršuje akné. Při vyšší koncentraci dráždí pokožku. Je ještě agresivnější než SLES, dráždit pokožku může už při koncentraci 2%.

I proti je jeho doporučená koncentrace 1%, běžně se používá v koncentraci až do 20%. Podráždění pokožky lze ovlivnit kombinací s jinými mírnějšími látkami. Není vhodný pro děti ani osoby s ekzematickou pokožkou, dráždí pokožku, oči i sliznici.