Sodium Laureth Sulfate

Lauryl ether sulfát sodný

 

Hodnocení: Špatné

Původ: Rostlinný

 

Sodium Laureth Sulfate zkráceně SLES je chemická látka ve formě světle žluté kapaliny. Vyrábí se synteticky ethoxylací z dodecyl alkoholu získaného z palmového nebo kokosového oleje. 

Používá se jako emulgátor a povrchově aktivní látka. Má vlastnost mísit dvě normálně nesmísitelné látky, jako je například voda a olej. Váže tak na sebe mastné nečistoty a snáze je odstraňuje z pokožky.

Dobře se vstřebává a napomáhá i jiným složkám lépe se dostat do pokožky.

Napomáhá k vytvoření emulze snížením povrchového napětí látek, které mají být emulgovány. Zvyšuje pěnící schopnosti produktu. Je oblíbený pro svou velmi nízkou cenu. 

Můžete se s ním setkat hlavně v konvenční kosmetice v různých šamponech, mýdlech, pleťových čisticích prostředcích, zubních pastách apod. Na základě mnoha testů bylo prokázáno, že není karcinogenní, i přesto má SLES dráždivé účinky.

Při dlouhodobém používání má negativní vliv na ochranný lipidový plášť pokožky, čímž způsobuje její vysoušení. Zvyšuje výskyt aftů u osob na ně citlivých, může narušit přirozenou ústní mikroflóru.

V případě vlasových produktů je při dlouhodobém používání spojen s vysušením pokožky, tvorbou lupů či vypadáváním vlasů.

Při vyšší koncentraci dráždí pokožku.

Je méně dráždivý než Sodium Lauryl Sulfate (SLS).

I tak není vhodný pro děti, dráždí pokožku, oči i sliznici. Může obsahovat nečistoty z výroby.