Rheum palmatum

Reven dlanitá (rebarbora)

 

Hodnocení: Výborné

Původ: Rostlinný

 

Rheum palmatum je bylinná trvalka příbuzná jedlé rebarboře. Používá se především v tradiční medicíně a jako okrasná rostlina v zahradě.

Rheum tanguticum, R. rhabarbarum a R. officinale a několik dalších se sklízejí pro své kořeny, které se používají jako bylinný lék.
To se stalo jedním z nejvýznamnějších předmětů obchodovaných na Hedvábné stezce. Importované kořeny různých druhů rebarbory ​​byly v Evropě široce používány po stovky let, než byla nakonec objevena identita rostliny. Některá z běžných názvů spojených s Rheum palmatum – „ruská rebarbora“, „turecká rebarbora“ a „rebarbora indická“ – jsou přímo spojeny s obchodními cestami pro rebarboru z Číny.

Kořen je známý pro své údajné pročišťující účinky a potlačující horečku. Ve starověké Číně se kořen rebarbory ​​užíval při léčbě žaludečních onemocnění a jako „katartikum“ (látka používaná k úlevě od zácpy) a používal se jako obklad na „horečku a edém“ (otoky způsobené zadržováním tekutin v tělesných tkáních). ). Latinský název mu dal Carolus Linné v roce 1759 a poprvé se pěstoval v Británii kolem roku 1762.