Pistacia lentiscus

Řečík lentišek (druh pistácie)

 

Hodnocení: Výborné

Původ: Rostlinný

 

Masticha nebo Chios masticha je název pro mízu, která se získává z kůry mastichového stromu, řečíku lentišku - Pistacia lentiscus var. Chia.

Tato aromatická pryskyřice vytéká z uměle vytvořených zářezů kmene výše uvedeného stromu. Míza řečíku je průsvitná a má lepkavou konzistenci. 

Teprve po 15-20 dnech na slunci ztvrdne a vlivem počasí dostává různé tvary a velikost. Asi po roce pryskyřice díky oxidaci mění barvu z průsvitné na barvu slonoviny, poté až do žluté. Stromy, z nichž se získává ta nejkvalitnější masticha, rostou pouze na jihu řeckého ostrova Chios, v oblasti nazývané Mastichochoria (mastichové vesnice).

Bylo prokázáno, že masticha obsahuje více než 80 zdraví prospěšných látek. Jsou obsaženy pouze v ní a unikátní je i jejich kombinace.

Z mastichy se vyrábějí žvýkačky, mastichový olej, kapsle nebo prášek s inulinem. Též se používá v surové podobě jako pryskyřičné kousky.

Produkty z mastichy by se neměly podávat dětem do 6 let, těhotným a kojícím ženám. Masticha není vhodná pro jedince beroucí léky proti pálení žáhy a bolestem žaludku či pacientům se zavedenou centrální žilní cévkou. Masticha se už od doby starověku používala např. k obkladům při blouznění a srdečních chorobách.

Nejvíce byla ceněna pro své léčivé působení či pro své aroma. Masticha je známa jako surová pryskyřice, z níž vznikla první žvýkačka v historii.

Tato pryskyřice se přidává do potravin a nápojů, dále je využívána ve zdravotnictví i kosmetice na celém světě. Masticha je součástí přírodních mýdel, sprchových gelů, šamponů, ale také ji obsahují zubní pasty a ústní vody.

Blahodárné účinky mastichy na lidské zdraví se odvíjí z tisíciletých zkušeností, ale i z nejnovějších výzkumů v současné době.

Masticha má dobrý vliv na zažívací trakt, ulevuje při bolestech a zánětech žaludku, jater a střev, dokáže eliminovat původce žaludečních vředů - Helicobacter pylori i Zlatý stafylokok.

Masticha zamezuje množení bakterií v dutině ústní, pomáhá redukovat zubní plak, působí proti zápachu z úst, proti parodontóze a kazivosti zubů.

Rovněž působí proti "špatnému" cholesterolu a je přirozeným antioxidantem. Masticha napomáhá regeneraci pokožky, podporuje tvorbu kolagenu a urychluje hojení ran.

Lze z ní např. připravit pleťovou masku. Její účinky jsou antibakteriální a antimykotické. Tato účinná pryskyřice též příznivě ovlivňuje dýchací soustavu a mírní kašel.