Pinus

Borovice

 

Hodnocení: Výborné

Původ: Rostlinný

 

Éterický olej borovice lesní je využíván jak v produkci kosmetiky, tak drogerie, obzvlášť té úklidové. Je přirozeným osvěžovačem vzduchu, působí jako antimykotikum a antibiotikum a napomáhá hubit bakterie.

Přidává se s oblibou do DIY čističů pro domácnost (na skla, koupelny, spotřebiče, hrnce a pánve, podlahy, koberce a do odpadkových košů), do domácích parfémů, odpuzuje blechy, působí jako deodorant do bot, lze jej použít jako desinfekční prevenci před onemocněním.

V kosmetice se borovicový éterický olej používá hlavně do přípravků pro problematickou pleť, protože reguluje infekce a stabilizuje stav náročné pleti. Obsahuje vitaminy A a C, které se výrazně podílí na ochraně kožních buněk vůči působení oxidačního stresu.

Snižuje viditelnost vrásek a strií, napomáhá dobrému hojení pokožky a jejímu zajizvení. Vypíná pleť a dodává jí mladistvý vzhled. Má také protiplísňový účinek. Může se přidat do produktů pro ošetření lupénky, ekzémů, vředů.

V šamponech působí jako antiparazitikum proti vším.

V aroamterapii se borovice lesní používá jako antidepresivum a relaxační prostředek pro eliminaci stresu.

V lidovém léčitelství se používá buď esenciální olej z borovice lesní, její maceráty, tinktury nebo výluhy z jehličí. Je významná jako antibiotikum a snižuje infekce např. močového traktu.

Zlepšuje průchodnost dýchacích cest, odhleňuje, podporuje činnost krevního oběhu. Působí potopudně a močopudně, napomáhá odvádět z těla přebytečné tekutiny a tak zabraňuje otokům.

Mírná zánětlivá onemocnění trávicího traktu, podporuje přirozené vylučování žluči a metabolické procesy.

Používá se pro ošetření křečových žil, při migrénách hormonálního původu.