Persea gratissima

Avokádo

 

Hodnocení: Výborné

Původ: Rostlinný

 

Persea gratissima nebo Persea americana, česky hruškovec přelahodný, je tropický strom. Roste hlavně ve Střední a Jižní Americe, ale také Africe, Oceánii, jižní Evropě, v USA dále na Floridě nebo v Kalifornii. 

Avokádo je hojně využívané jako potravina i pochutina hlavně z důvodu obsahu prospěšných výživových látek.

Jeho nutriční profil tvoří vitaminy A, B, C a E, bílkoviny, lecithin, draslík a nenasycené mastné kyseliny, ale také vlákninu, beta karoten, proteiny, vitaminy B9, B6, B5, železo, fosfor, magnézium.

Při sklizni váží avokádo v průměru 300 g. Má tmavě zelenou slupku, její struktura může vykazovat nesrovnalosti. Uvnitř avokáda je zelené, olejové, velké jádro, z něhož se lisuje avokádový olej nebo získává avokádové máslo.

Jádro avokáda vydává při lisování mléčně bílou tekutinu s vůní a chutí mandlí. Vzhledem k obsahu taninu se tato tekutina při vystavení vzduchu zbarví do hnědočervena.

Avokádo je bohaté na tzv. zdravé tuky. Připravuje se z něho např. guacamole nebo je výborné do pomazánek, salátů, lze z něho také udělat dezerty nebo studené polévky. Protože je poměrně kalorické, nemělo by se objevit v jídelníčku více než dvakrát týdně.

Avokádo je bohaté na antioxidanty a pomáhá chránit buňky před vlivem oxidačního stresu. Kvůli obsahu persinu, by ho však neměli konzumovat zvířecí miláčci, zejména pro papoušky a kanárky bývá intoxikace smrtelná.

Avokádo se používá také k podpoře dobrého trávení. Díky obsahu mastných kyselin podporuje zdraví srdce, snižuje krevní tlak. Lze jej také použít při nemocech jater a ledvin.

Avokádo je vynikajícím zdrojem kyseliny pantothenové, známé jako vitamin B5. Ta je součástí klíčového koenzymu, který nám umožňuje přiměřeně využít energie přítomné v potravinách, které konzumujeme. Podílí se také na několika krocích syntézy steroidních hormonů, neurotransmiterů (fungují jako poslíček v nervových impulsech) a hemoglobinu. Avokádo je dobrým zdrojem vitaminu K.

Vitamin K je nezbytný pro dobré srážení krve a rovněž hraje roli při tvorbě kostí. Obsahuje také měď, která je dalším důležitým prvkem při tvorbě krevního hemoglobinu.

Vitaminy B pak udržují v kondici nervový systém. Avokádo, respektive avokádový olej a avokádové máslo je cenným pomocníkem v kosmetické péči. Používá se hlavně při ošetření stárnoucí, náročné a suché pokožky a vlasů.

Avokádový olej podporuje obnovu buněk a regeneraci pokožky, pomáhá změkčovat ztvrdlou kůži, proto je dobrou volbou pro ty, kteří trpí lupénkou, ekzémy, rosaceou, neurodermatitidou.

Ve vlasové péči představuje dobrý kondicionér, posiluje vlasové vlákno a dodává mu kromě potřebné výživy také příjemný lesk, podporuje růst vlasů a omezuje výskyt suché a svědivé pokožky hlavy.

V pleťové péči avokádový olej nebo avokádové máslo sjednocuje tón pokožky, redukuje viditelnost pigmentových skvrn, podporuje přirozený proces tvorby kolagenu.