Panthenol

Pantenol (provitamin B5)

 

Hodnocení: Výborné

Původ: Chemický

 

Panthenol je alkoholový derivát získaný z kyseliny pantothenové. Tato složka se přirozeně nachází v rostlinách a je formou vitaminu B5.

Původ Panthenolu má dvě formy (D formu a formu racemické směsi). Při pokojové teplotě se Panthenol projevuje jako průhledná kapalina rozpustná ve vodě a alkoholu.

Další formou panthenolu je pantothenát (sůl pantothenových kyselin, které mají bílou barvu). Panthenol nacházející se v organismech oxiduje na pantothenát.

Panthenol je i syntetizovaný v laboratoři a protože je derivátem kyseliny pantothenové nebo vitamínu B5, je nezbytný pro optimální vývoj lidského těla, které ho potřebuje asi 3-5 mg denně.

Vitamin B5 se přirozeně vyskytuje v mnoha potravinách (med, maso, vejce, fazole, obiloviny a ořechy jsou jeho bohatými zdroji).

V kosmetice se používá jako zvhčovadlo, snadno se absorbuje do vrstev pod povrchem pokožky, kde se přeměňuje na kyselinu pantothenovou, která se v lidském těle přirozeně vyskytuje.

Je aktivní složkou mnoha kosmetických přípravků na pokožku a vlasy a dalších produktů osobní péče. Má elektrostatické, protizánětlivé, antibakteriální, regenerační a zklidňující účinky.

Zlepšuje hydrataci pokožky (změkčuje pleť, zanechává ji vyhlazenou a navrací její přirozenou rovnováhu), snižuje svědění pokožky, urychluje hojení u epidermálních ran (popáleniny, spáleniny, kousnutí hmyzem).

Používá se také při výrobě léků určených k léčbě akné a kožních skvrn. Mimo jiné pomáhá redukovat rozšířené cévky.

Není alergenem, pleť může dráždit jen ve velmi vysokých koncentracích.

Je bezpečný i pro malé děti a těhotné a kojící ženy, je rovněž bezpečný při požití a nemá žádné riziko toxicity.