Olea europaea

Olivovník evropský (olivy)

 

Hodnocení: Výborné

Původ: Rostlinný

 

Olea europaea je stálezelený strom z čeledi olivovníkovitých (Oleaceae). Je známý pro své plody olivy.

V kosmetice se nejčastěji využívá olej lisovaný za studena právě z jeho plodů, případně extrakty z listů nebo květů. Olivy (a olej z nich získaný) jsou bohaté na vitaminy A, E a K, omega-3 mastné kyseliny a kyselinu olejovou.

Olivový olej napříč tomu, že má lehkou konzistenci a rychle se vstřebává, také silně promašťuje a značně prokrvuje.

Nejvhodnější je na extrémně suchou, popraskanou pokožku se sklony k šupinatění, na své si ovšem přijde i pokožka dětská, citlivá, podrážděná, zralá, problematická i aknózní, mastnější typy by si měly dát pozor, neboť olivový olej se může chovat silně komedogenně.

Olivový olej je antioxidační, protizánětlivý a mírně antimikrobiální.

Pokožce díky jeho složení i účinkům dodává intenzivní péči, chrání před působením volných radikálů, udržuje v mladistvém stavu, zvyšuje její elasticitu a posiluje tkáň, ta je pak odolnější vůči kožním poškozením (strie, jizvy). Také pomáhá hojit drobné ranky a akné.

Pleť celkově regeneruje, zvláčňuje, pěstí a zklidňuje (vhodný na ekzém a alergické reakce).

Olivové listy mají antibakteriální, protivirové (bojuje i proti viru HIV), antimykotické, antimikrobiální a protinádorové účinky, ulevují od bolesti, zvyšují koncentraci a mozkové funkce.

Vnitřní užívání oleje i listů (v podobě čajů) snižuje hladinu cholesterolu a cukru v krvi, snižuje krevní tlak, předchází vzniku osteoporózy a může mít mírný projímavý účinek.