Nelumbo nucifera

Lotos ořechonosný

 

Hodnocení: Výborné

Původ: Rostlinný

 

Lotos ořechonosný, botanicky Nelumbo nucifera, je vodní vytrvalá rostlina. Pochází z Indie, kde je brána jako posvátná. Patří do čeledi lotosovitých. Celá rostlina je jedlá, semena se kandují. Oddenky jsou škrobovité.

Hlízy lotosu jsou používané v tradičním léčitelství, ájurvédě a tradiční čínské medicíně. Lotos je výborný pro odhleňování organismu, má silný antioxidační charakter. Disponuje výbornými výživovými hodnotami.

Neobsahuje cholesterol, ale naopak v něm najdeme vlákninu, železo, měď, komplex vitaminů B, minerály a bílkoviny. Lotos ořechonosný je používaný při léčbě žloutenky, při zvracení či průjmech, choleře, úplavici, při hemoptýze, jako srdeční tonikum i při kožních problémech. Dále léčí poruchy krvetvorby, vykazuje protiplísňovou aktivitu a působí proti houbám.

Zastavuje krvácení z nosu. Zlepšuje plodnost a má celkově pozitivní účinek na endokrinní systém. Snižuje hladinu cholesterolu a riziko vzniku anémie.

Napomáhá udržovat správné trávicí funkce a zabraňuje vzniku hemeroidů. Lotos ořechonosný je velmi prospěšný pro vývoj mozku a podporu kognitivních funkcí. Je přínosný při snaze o ztrátu hmotnosti.

V přírodní kosmetice se používá hlavně extrakt z lotosu nucifera. Funguje jako kožní kondicionér, udržuje správnou hydrataci pleti, zvlhčuje a napomáhá udržovat pleť hladkou a pružnou. Má antioxidační charakter, zlepšuje vylučování toxinů z těla a kůže.

Napomáhá obnovovat kožní buňky a zabraňuje předčasnému stárnutí pleti. Činí pokožku hladkou a jemnou.

Používá se proto v anti-agingových přípravcích a v péči o suchou, ale také problematickou pleť.

Sjednocuje nerovnosti pleti, vyrovnává pleťový tón, snižuje viditelnost pigmentových skvrn, působí jako kondicionér a zlepšuje pružnost a pevnost pleti. Urychluje hojení poškození kůže.

Extrakt z lotosu nucifera se přidává také do vlasové péče, působí příznivě na vlasovou pokožku, dodává vlasům přirozený lesk a pevnost a zabraňuje jejich třepení či předčasnému šedivění.