Myrtus communis
Myrta obecná
Hodnocení: Výborné
Původ: Rostlinný
Myrta je stálezelený keř patřící do čeledi myrtovitých (Myrtaceae). Pochází se Středomoří, kde se pěstuje jako okrasný keř.
V našich podmínkách není mrazuvzdorná a proto se pěstuje jako květináčová rostlina. Historie myrty zasahuje až do starověkého Řecka, kdy ženich s nevěstou mívali při svatebním obřadu na hlavách věnec právě z myrty (mělo jim to zaručit štěstí).
Snítky máty při svatebních obřadech se ostatně používají dodnes i u nás. Myrta nachází své uplatnění v kuchyni, léčitelství i kosmetice.
Používané části rostliny jsou listy a plody (modročerné bobule velikosti hrášku). Ty se používají jako oblíbené koření hlavně masitých pokrmů. Jejich chuť se podobá jalovci, ale je o něco jemnější. Z listů se pak připravuje čaj vhodný k léčbě bronchitidy. Parovodní destilací vysušených listů se získává éterický olej.
V kosmetickém průmyslu se používá hlavně kvůli hojivým vlastnostem pro léčbu akné, bradavic, oparů a přidává se do krémů pro mastnou pleť a do mastí proti hemeroidům nebo kožním plísním. Působí anti-agingově. Reguluje tělesný pach a absorbuje mikroby z potu.
Přidává se také do výrobků ústní péče (pomáhá při zánětech dásní). Myrta posiluje psychiku, je vhodná při depresivních stavech. Je to mírné sedativum.
Stimuluje mozkovou činnost a zlepšuje mentální soustředění. Léčí se s ní nachlazení, působí jako rozpouštěč hlenu. Pomáhá při rýmě.
Jako antibiotikum ničí záněty močového měchýře. Používá se jako střevní a žaludeční tonikum a proti otokům.
Podporuje činnost krevního oběhu. Zmírňuje bolesti svalů a kloubů.
Éterický olej však není vhodný k vnitřnímu užití. Jelikož je myrta silně aromatická bylina, používá se i jako vonná složka parfémů.
Sušené listy a květy se dají použít jako náplň vonných pytlíčků do skříní s prádlem.