Melaleuca alternifolia

Kajeput střidovolistý (tea tree)

 

Hodnocení: Výborné

Původ: Rostlinný

 

Malaleuca alternifolia je středně vysoký, stálezelený strom, rostoucí v Austrálii. Patří do rodu myrtovitých. Kvete od října do ledna smetanovými květy.

Esenciální olej se získává parovodní destilací z listů stromu. Jeho hlavními složkami jsou alfa pinen, beta pinen, sabinen, myrcen, alfa felandren, alfa terpinen, limonen, cineol, gamma terpinen, para cymen, terpinolen, linalool, terpineol a alfa terpineol.

Éterický olej tea tree je bezbarvý, až světle žlutý. Jeho vůně je pikantní, mužná, svěží, ostrá, zelená. Jako jeden z mála éterický olejů se může použít bez ředění přímo na kůži. Vzácně může vyvolat alergickou reakci.

Tea tree se nesmí užívat vnitřně, protože může vyvolat otravu. Je jedovatý pro zvířata. Nesmí ho používat těhotné, kojící, epileptici a děti do deseti let.

Nesmí se používat dlouhodobě, jinak přestává působit.

Díky vysokým konzervačním a antibakteriálním schopnostem se tea tree přidává do výrobků péče o problematickou pleť, anti-agingových řad, šamponů, řad proti striím a výrobků dentální hygieny.

Stimuluje obnovu kožních buněk, brání rozvoji infekce a odstraňuje stařecké skvrny. Dále bývá součástí deodorantů, čističů domácnosti a repelentů.

V aromaterapii se používá k dodání sebevědomí, uklidnění, zlepšení psychické odolnosti a soustředěnosti u studentů.

V lidovém léčitelství se používá pro pročištění dýchacích cest, ke zmírnění otoků a k odhlenění.

Zabíjí bakterie E.coli a stafylokoka. Podporuje dobrý stav imunitního systému a má antimykotický účinek.