MDM Hydantoin

MDM hydantoin

 

Hodnocení: Špatné

Původ: Chemický

 

Konzervant, uvolňuje formaldehyd MDM Hydantoin je látka, která se vyskytuje ve formě bílého prášku, bezbarvé kapaliny nebo šedých či bílých vloček.

Ohledně míry její bezpečnosti nepanuje výrazná shoda. Je poněkud kontroverzní, neboť uvolňuje formaldehyd, jakožto funkční látku.

Formaldehyd zabíjí mikroorganismy (bakterie, kvasinky, plísně) a tím prodlužuje životnost produktu.

Používá se tedy jako antibakteriální a konzervační látka v drogistice (barvy a laky, vosky na podlahy), kosmetice (tělová a pleťová kosmetika, make-upy, výrobky pro péči o vlasy, barvy na vlasy) a farmacii (patologie).

Na kosmetickém poli se často vyskytuje ve spojení s parabeny, respektive MDM Hydantoin je po parabenech druhý nejpoužívanější chemický konzervant. Může se používat v koncentraci do 0,6 %, pokud je ve výrobku více než 0,6 % této látky, musí na něm být upozornění, že obsahuje formaldehyd.

Po stránce zdravotního rizika může zapříčinit alergie, ekzémy, kontaktní dermatitidu, puchýře, začervenání a praskliny kůže.

Ačkoli se v některých zprávách uvádí, že není karcinogenní a nevykazuje nervovou či vývojovou toxicitu, problematický formaldehyd, který DMDM

Hydantoin uvolňuje, je spojován se vznikem rakoviny, problémy dýchacích cest a poškozením imunitního systému.

V množství, v jakém je povolen v kosmetických produktech, představuje riziko jen u citlivějších jedinců a těch, kteří mají alergii na formaldehyd.