Marubium vulgare

Jablečník obecný

 

Hodnocení: Výborné

Původ: Rostlinný

 

Jablečník obecný je vytrvalá rostlina s přímou, čtyřhrannou lodyhou, která obvykle dorůstá výšky něco přes půl metru. Nalezneme ji zejména ve střední nebo jižní Evropě.

Má drobné lístky oválného tvaru a kvete od června to srpna, a sice drobnými bílými, případně světlounce fialovými kvítky.

Tato bylinka s ostře hořkou chutí má celou řadu zdraví prospěšných účinků, a právě z tohoto důvodu se používá k přípravě čaje apod. Je vhodná při trávicích potížích, při onemocnění dýchacích cest a také údajně podporuje správnou srdeční činnost.

Jablečník sám o sobě nemá prokázány žádné vedlejší účinky, i tak ho, stejně jako další hořčiny, dávkujeme v menším množství a neužíváme do dlouhodobě.

Jablečník obsahuje velké množství vitaminu C a také některých minerálních látek, je bohatý na cholin, hořčiny, třísloviny nebo saponiny a nabízí protizánětlivé, protikřečové a žlučopudné účinky.

Řadí se mezi bylinky, které se užívají při trávicích a zažívacích potížích. Doporučuje se při nechutenství, či žaludečních křečích a podporuje správnou funkci jater a žlučníku.

Tradiční bylinářství jablečník zná také jako prostředek proti suchému kašli, zánětům průdušek nebo dýchavičnosti.

Údajně také zklidňuje nervy a mírní zrychlenou srdeční činnost.

Zevně se používá na špatně se hojící a hnisavé rány.