Mangifera indica fruit extract

Mangový extrakt

 

Hodnocení: Výborné

Původ: Rostlinný

 

Mangovník indický je stálezelený strom z čeledi ledvinovníkovitých (Anacardiaceae). Pochází z jižní a jihovýchodní Asie. Roste ve vlhkých, tropických a subtropických oblastech. Jedná se o nejznámější a nejrozšířenější druh rodu mangovníku.

Pěstuje se pro své chutné plody, obecně nazývané manga (už dlouho před naším letopočtem).

V lidovém léčitelství se však používají i sušené květy manga (pomáhají při průjmech, léčí úplavici a nemoci močového měchýře) a kůra (má svíravé účinky a působí proti revmatismu).

Buddhisté věří, že je mangovník posvátný strom (symbol lásky, plodnosti a přátelství), v jehož stínu meditoval sám Buddha.

Mango obsahuje vitaminy A, E a C, vitaminy skupiny B, beta karoten, draslík (důležitý pro vylučování vody a tuků), mangan (důležitý pro tvorbu kožního a vlasového pigmentu), měď, zinek (správná funkce žláz s vnější sekrecí, stavba vazivové tkáně, dobrý stav kůže), vlákninu aj.

Díky vysokému obsahu vitaminů je významným antioxidantem. Obsahuje také niacin (vitamin B3, který posiluje nervy a spánek) a kyselinu pantotenovou (vitamin B5, který zlepšuje kvalitu kůže, vlasů a nehtů).

Pro své antioxidační a hydratační účinky se mango používá i v kosmetice, kde působí proti stárnutí kůže a zabraňuje její pigmentaci.

Detoxikuje pokožku, přispívá k obnově buněk, zabraňuje vzniku akné a chrání před volnými radikály. Mango pomáhá v boji proti lupům, dodává vlasům lesk a podporuje jejich růst