Malva sylvestris

Sléz lesní

 

Hodnocení: Výborné

Původ: Rostlinný

 

Sléz lesní je dvouletá až vytrvalá bylina z čeledi slézovitých (Malvaceae), která dorůstá do výšky od 30 až do 150 cm. Tato rostlina, používající se už od starověku pro svůj obsah slizu v květech, pochází z východního Středomoří, ale dnes už ji najdeme téměř na všech kontinentech.

Daří se jí ve vlhkých půdách bohatých na dusík.  Užívanou částí rostliny je květ a list, ze kterých se připravují čaje, sirupy, nálevy, kloktadla či obklady.

Sléz obsahuje silice (rozpouští hleny a uvolňuje napětí), sliz (mírní podráždění sliznice), třísloviny, vitamin C a karoteny.

Při vnitřním použití se používá k léčení dýchacího ústrojí (angína, zánět průdušek, kašel - bolestivý, suchý a dráždivý, bolest v krku, chrapot).

Pomáhá při léčbě zánětlivých onemocnění, při průjmech a cévních chorobách a při onemocnění močových cest. Působí protizánětlivě a mírně projímavě.

Při vnějším použití, např. ve formě kloktadla a obkladu, se používá při zánětu hrdla a dutiny ústní (slézový macerát je vhodnou prevencí nejen pro zpěváky a řečníky proti chorobám hrdla) a k léčbě drobných poranění (mokvavé ekzémy, akné, růže).

Při dně pomáhají slézové obklady přikládané na bolavá a zdeformovaná místa. U slézu zatím nebyly zjištěny žádné kontraindikace a nežádoucí účinky ani při dlouhodobém používání.