Leptospermum scoparium

Manuka (balmín metlatý)

 

Hodnocení: Výborné

Původ: Rostlinný

 

Balmín košťatý (Leptospermum scoparium) je známý spíše pod názvem Manuka. Pochází z Nového Zélandu a patří do čeledi Myrtaceae (myrtovité) stejně jako Tea Tree.

Z listů manuky se parovodní destilací získává éterický olej. V závislosti na místě pěstování má manukový éterický olej jiné procentuální zastoupení látek v chemickém profilu.

Na celém Novém Zélandu byly definovány 3 hlavní chemotypy manukového éterického oleje, ale v aromaterapii je používaná hlavně varianta, která roste a severu země. Přibližná biochemická struktura tohoto éterického oleje je 40% monoterpenů, 42% seskviterpenů a 1% trikotonů.

Není sice používán stejně rozšířeně jako Tea Tree, ale poskytuje mnoho zdravotních benefitů hlavně pro léčbu onemocněné respiračního systému, při ošetření problematické, zanícené pokožky. Má sladkou, jemnou vůni.

Éterický olej manuka je někdy zmiňován jako 20 – 30x účinnější než tea tree při výskytu mykóz. Působí na infekce, způsobené bakteriemi Staphylococcus aureus, Staphylococcus epidermidis, Streptococcus faecalis, Bacillus subtilis, Listeria monocytogenes, Sarcina lutea, Micrococcus luteus, Escherichia coli, Pseudomonas aeruginosa, Klebsiella pneumoniae, Proteus vulgaris, Vibrio furnissii. Ničí houby, kvasiky a plísně včetně Candida albicans, Trichophyton rubrum, Microsporum canis, Aspergillus niger.

Používá se k ošetření zanícené kůže a vlasů, brání rozvoji infekčních ložisek, podporuje obnovu poškozené kůže a její následné dobré zajizvení. Při infekcích močového traktu zmírňuje nepříjemné svědění, při zahleněné podporuje vykašlávání a čistí dýchací trakt, snižuje horečku.

Používá se pro desinfekci vzduchu.

Nesmí se používat v těhotenství, při onemocnění jater, kojení a u malých dětí do deseti let věku.

Významnou léčivou komoditou, kterou poskytuje Balmín koštatý je manukový med. Je chuťově zajímavý, oplývá výraznými karamelovými tóny. Med se od starověku používal k léčení mnoha nemocí a je stále oblíbeným léčebným prostředkem na poli naturopatie.

Má přirozené, silné antibakteriální a antiseptické vlastnosti, které se označují zkratkou UMF (Unique Manuka Factor). Typická molekula pro UMF je methylglyoxal. Tato molekula se nachází ve většině medů, v mnohem menších množstvích, v manukovém je koncentrovanější.

Manukový med je používán jako obklad na rány a popáleniny, jako prevence rakovinového bujení, pro snižování škodlivého cholesterolu v krvi, při zánětlivých reakcích organismu vnitřně i zevně a při problémech trávicího a zažívacího systému.

Působí jako přírodní antibiotikum a nezpůsobuje antibiotickou rezistenci.

Manuka by neměla být používaná jako léčivý prostředek pro diabetiky, protože methylglyoxal u nich zpomaluje proces hojení.