Isobutylparaben

Isobutyl paraben

 

Hodnocení: Špatné

Původ: Chemický

 

Konzervační. Může způsobit podráždění pokožky a alergické reakce.

Může způsobit narušení endokrinního systému.

Během těhotenství se nedoporučuje.

Isobutylparaben je paraben a konzervační látka nacházející se v mnoha výrobcích pro péči o pokožku, od pleťového krému přes tělové mléko až po deodorant.

Isobutylparaben je méně často používaný paraben a konzervační prostředek, ale nejčastěji se používá k prodloužení trvanlivosti kosmetických přípravků. Ačkoli jsou parabeny obecně považovány za bezpečné, pokud jsou používány v nízkých procentech (0,04% - 0,08%), mnoho studií zjistilo souvislost mezi parabeny a rakovinou prsu.

Podle odborné skupiny Cosmetic Ingredient Review (CIR) však „dostupné testy akutní, subchronické a chronické toxicity, které využívají řadu způsobů expozice, prokazují nízké pořadí toxicity parabenů při koncentracích, které by byly použity v kosmetice“ (zdroj).

Po testování různých úrovní expozice parabenům u žen, mužů a dětí panel odborníků CIR zjistil, že tato „stanovení jsou konzervativní a pravděpodobně představují nadhodnocení možnosti nepříznivého účinku (např. Koncentrace použití mohou být nižší, penetrace do kůže a méně) a podporovat bezpečnost kosmetických přípravků, ve kterých se používají konzervační látky parabeny. “