Hydroxypropyl Chitosan

Hydroxypropyl chitosan

 

Hodnocení: Dobré

Původ: Rostlinný

 

Podle recenze má chitosan a jeho deriváty mnoho cenných funkcí v kosmetických přípravcích, tj.

Filmotvorná látka, gelující látka, látka zvyšující viskozitu, zvlhčovač, antimikrobiální, protizánětlivé účinky, antioxidační a anti-stárnoucí vlastnosti a stabilizuje emulzi.

Chitosan je bez zápachu a má bílou až světle žlutou barvu v závislosti na procesu ošetření, DD a Mw. Chitosan má nízkou rozpustnost při fyziologickém pH 7,4, protože se jedná o slabý základ. Je nerozpustný v obou organických látkách rozpouštědla nebo voda. Je však snadno rozpustný ve vodě kyselý roztok díky přítomnosti volného aminu skupiny.

Chitosan byl známý pro jeho aplikace jako filmotvorné činidlo a hydratační činidlo v kosmetice s ohledem na jeho trvalý zvlhčující účinek na kůži (8). Kladný elektrický náboj a relativně díky vysoké molekulové hmotnosti dobře přilne a zůstává dlouho na pokožce, takže může působit jako zvlhčovač

Chitosan s vysokou molekulovou hmotností snižuje ztrátu trans-epidermické vody, zvyšuje vlhkost vody v pokožce, která si zachovává svou měkkost a pružnost.

Schopnost chitosanu vytvářet film, nevozuje příjemný pocit hladké pokožky a chrání ji před nepříznivými podmínkami prostředí. Navíc chitosan vykazuje další výhody v ochraně před sluncem, protože emulze chránící před sluncem, které obsahují chitosan, mají a pozitivní účinek na odolnost proti vodě, což zvyšuje ochranu kůže.

Rovněž se uvádí, že krémy s vitaminem E obsahující různé molekuly hmotnosti nebo koncentrace ve vodě rozpustných chitosanů má pseudoplastické vlastnosti a chitosan v krémech poskytuje vyšší zdánlivou viskozitu, která zlepšuje stabilitu a zvyšuje hydrataci pokožky.