Hydrolyzed Collagen

Hydrolyzovaný kolagen

 

Hodnocení: Dobré

Původ: Živočišný

 

Hydrolyzovaný kolagen nebo hydrolyzát kolagenu se vyrábí z přírodního kolagenu pomocí speciální chemické nebo enzymatické úpravy. To rozkládá přirozené molekuly kolagenu na menší kousky, aby se usnadnil jejich průnik do vlasů a horních vrstev kůže.

V závislosti na tom, jak je složka vyrobena, mají její molekuly různé velikosti a mohou mírně ovlivňovat vlasy a pokožku. Surovinami pro přírodní kolagen jsou kopyta, rohy, kůže, pojivové tkáně zvířat i ryby (získává se z nich takzvaný mořský kolagen).

V důsledku jeho zpracování se na začátku získá želatina (želatina) a po dalším zpracování již hydrolyzovaný kolagen, který ve svém složení není nic jiného než směs proteinových fragmentů a aminokyselin.

Hydrolyzovaný protein poskytuje tělu použitelné proteinové fragmenty, a proto si našel uplatnění ve výživě, kosmetologii a medicíně i v kosmetice. Je široce používán jako doplněk výživy k doplnění nedostatku aminokyselin v těle.

V důsledku užívání spolu s vitamíny bylo pozorováno zlepšení kvality pokožky, protože s největší pravděpodobností stimulovalo produkci vlastního kolagenu v celém těle.

Hydrolyzovaný kolagen byl také úspěšně testován jako součást léčby bolesti kloubů a zvyšování hustoty kostí. Přestože jsou molekuly hydrolyzovaného kolagenu menšími fragmenty původního proteinu, stále zůstává velkou molekulou a jeho schopnost proniknout do pokožky při použití v kosmetice nebyla vědecky prokázána.

Existuje také názor, že i když hydrolyzovaný kolagen pronikne pokožkou, nemůže se aktivně vázat s kožním kolagenem a aktivně se nepodílí na výživě pokožky. Proto se předpokládá, že se ukládá hlavně na povrchu kůže a vlasů. A pozitivní efekt je díky filmu bez trvalého efektu.

Hydrolyzovaný kolagen je navíc schopen zmírnit podráždění pokožky, což se často používá při vývoji prostředků na mytí nádobí, mýdel a šamponů. V nich působí jako stabilizátor emulze a jako kondicionér.

Při použití v péči vytváří hydrolyzovaný kolagen ochranný film na pokožce nebo vlasech, který váže vodu na povrchu a tím snižuje ztráty vlhkosti odpařováním.

Po takové expozici získá suchá a poškozená pokožka mnohem lepší vzhled, pružnost a sníží její odlupování. Z tohoto důvodu se často vyskytuje v kosmetice proti stárnutí,  pro zvlhčení a u přípravků pro opalování.