Hydrated Silica

Hydratovaný oxid křemičitý

 

HodnoceníVýborné

Původ: Rostlinný

 

V přírodě je křemík modrošedým prvkem, který je na jednu stranu velmi pevný, ale současně je i křehký. Nachází se zde výhradně ve sloučeninách, z nichž tou nejznámější je křemen.

Křemík je v našem těle zastoupen v množství okolo jednoho gramu, a to hlavně ve tkáních a v cévách. Je důležitý pro pružnost a pevnost cév.

Bez dostatku křemíku se neobejdou ani naše kosti, zuby, pokožka a nehty a je také nezbytné pro růst vlasů a jejich celkově zdravý vzhled.

Rovněž podporuje hojení pokožky a je vhodné ho doplňovat při akné a dalších zánětlivých stavech. Spolu s dalšími minerálními látkami a vitaminy také ovlivňuje vstřebávání vápníku z přijaté potravy, zajišťuje správnou látkovou výměnu a posiluje činnost našeho imunitního systému.

Křemík má ale i tu schopnost snižovat hladinu špatného cholesterolu v krvi, čímž pozitivně působí na celý kardiovaskulární systém. Denně bychom měli přijmout přibližně 20-30 miligramů křemíku.

Mezi jeho nejlepší zdroje patří kromě obilovin a celozrnných výrobků také některé druhy zeleniny a ovoce. Nejvíce se ho však nachází k ovsu, ječmeni a také bylince jménem přeslička.

Deficit křemíku v organismu se projeví úbytkem dásní, oslabenými vazy, vyšší tendencí ke vzniku zubního kazu a dále pak i vypadáváním vlasů. Naopak předávkování křemíkem je poměrně vzácným jevem, který by se mohl projevit tendencí k tvorbě ledvinových kamenů.

Křemík je také ingrediencí pro kosmetický průmysl. Má podobu bílé krystalické látky a běžně používaném množství není zdraví škodlivý. Avšak ve vyšších dávkách může způsobit záněty či podráždění pokožky.

Křemík může fungovat jako abrazivní látka a také má výborné absorbční účinky. Pohlcuje nadbytečný pot i kožní maz.

Najdeme ho ve složení dekorativní kosmetiky, vlasových přípravků, deodorantů, v produktech do koupele, ale třeba i v lacích na nehty.