Hedera helix

Břečtan popínavý

 

HodnoceníVýborné

Původ: Rostlinný

 

 Břečťan popínavý (Hedera helix) je stálezelená, plazivá rostlina, patří do čeledi aralkovitých (Araliaceae). Roste v západní Evropě, v přední Asii, v severní Asii a východní Evropě je jeho výskyt ojedinělý. Má zeleno-žluté, drobné, paprskovité květy, dává černé bobulovité plody.

Břečťan se používal jako léčivý prostředek v antickém Řecku (při bolestech zubů a hlavy, na popáleniny, proti horečce, jako abortní rostlina). Byl zároveň kultickou rostlinou k uctívání boha Dionýsia.

Celá rostlina je mírně toxická. Středověká evropská klášterní praxe neměla břečťan zahrnutý mezi léčivé rostliny, protože nebyl brán jako vhodný k vnitřnímu užívání. Hildegrada z Bingenu ho ale používala zevně při projevech žloutenky.

V současné době se Břečťan popínavý používá jako léčivá bylina při katarech dýchacích cest. Sbírají se její listy, které se šetrně suší tak, aby si zachovaly přirozenou hořkou chuť a co nejvyšší podíl tříslovin, saponinů, glukosidu hederinu, organických kyselin a jódu. Tyto účinné látky ovlivňují srdeční činnost, činnost krevního oběhu.

V menších dávkách rozšiřuje Břečťan popínavý cévy a podporuje jejich průchodnost.

Odvar z listů břečťanu také podporuje přirozené funkce jater a žlučníku. Pro léčivé účely by se měl břečťan používat vždy po poradě s odborníkem na fytoterapii a naturopatii.

V kosmetice se Břečťan popínavý používá jako součást péče o pleť, tělo i vlasy. Má výborné projasňující účinky, srovnává tón pleti.

Podporuje činnost krevního oběhu, zlepšuje hojení k zánětům náchylné pokožky, snižuje výskyt aknózních ložisek, zjemňuje, čistí zanesené póry.

Přidává se do pěsticích anticelulitidových gelů a krémů, zpevňuje pokožku. Ve vlasové kosmetice působí jako preventivní prostředek proti vším a také mírní padání vlasů či výskyt lupů.

Zabraňuje šíření infekčních ložisek a plísní na pokožce hlavy. Může se používat ve formě olejových macerátů nebo extraktu.