Hectorite

Jílový minerál

 

HodnoceníVýborné

Původ: Minerální

 

Hektorit je vzácný, měkký, bílý minerál. Je to přirozeně se vyskytující silikátový jíl. Nejvíce ho obsahuje hlína ze sopečného popela s vysokým obsahem oxidu křemičitého, sodíku, hořčíku a lithia.

Hektorit byl poprvé popsán v roce 1941 a pojmenován po lokalitě jeho největšího výskytu v USA u Hector (Kalifornie). V současnosti se hektorit těží nejvíce v Severní Americe (USA) a Jižní Africe (Namibie).

Všechny silikáty, zejména jíly, mají velkou absorpční schopnost. Hektoritový jíl se nejčastěji používá při výrobě kosmetiky, ale i v chemických, farmaceutických a jiných průmyslových odvětví. Získává se z něj také čisté lithium, které se dále využívá v průmyslu.

Primární použití hektoritu je v kosmetice. Nelezneme ho v širokém spektru přípravků péče o pokožku, líčidel a přípravků do koupele.

Funguje zde jako absorpční, suspenzační a zneprůhledňující činidlo a dále jako plnivo a zahušťovadlo. Má schopnost zvyšovat viskozitu, tvoří gely a stabilizuje emulze.

Po staletí byl hektoritový jíl používán k hloubkovému čištění pleti, jelikož účinně absorbuje nečistoty usazené v kožních pórech.

Hektorit je také používán ve většině aerosolových a antiperspiračních přípravcích jako pomůcka pro dočasnou suspenzi – zabraňuje usazování hliníkových solí. Hektorit je čistě přírodní látka, neškodí lidskému zdraví ani životnímu prostředí.