Gnaphalium leontopodlum

Protěž alpská

 

HodnoceníVýborné

Původ: Rostlinný

 

Protěž alpská je vytrvalá bylina z čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae) Protěž obsahuje hlavně flavonoidy, minerály, fytoncidy a menší množství silice. Při užívání přípravků s protěží alpskou nejsou známé žádné vedlejší účinky ani kontraindikace.

Protěž alpská se využívá ve formě extraktů, které napomáhají odbourávání volných radikálů. Je účinnou ochranou před UV zářením, různými chemickými látkami i cigaretovým kouřem.

Protěž působí jako vynikající antioxidant chránící pokožku a předcházející jejímu stárnutí. Má 1,35x vyšší účinnost než klasický čistý vitamin C. Přípravky s obsahem protěže mají hojivé, antiseptické, antibakteriální a protiplísňové vlastnosti, jichž je využíváno v oblasti farmacie a kosmetiky.

Protěž se přidává do pleťových krémů, které zjemňují pokožku, opalovacích krémů se zklidňujícím působením, ale je též součástí koupelových solí, olejů, mlék, gelů po holení nebo deodorantů.

Výtažky z protěže spolu s květy horského sena jsou obsaženy například v alpské bylinné koupelové směsi, která je vhodná pro každý typ pokožky, dodává jí příjemnou vůni, vitaminy, hydratuje a má výrazné čisticí účinky.

Má též blahodárné relaxační působení na klouby, ulevuje po fyzickém výkonu a sportu, eliminuje stres.

Byl dokázán i prokrvující a protizánětlivý efekt při dně, artróze, revmatismu a artritidě, zejména v chronickém stádiu.

Protěž urychluje hojení kůže, má detoxikační a odvodňovací účinky. Dá se použít při akné, otocích, po chřipce či jako podpůrný prostředek při léčbě omrzlin.