EDTA

Kyselina ethylendiamin tetraoctová

 

Hodnocení: Špatné

Původ: Chemický

 

Chelatační a konzervační činidlo EDTA je zkratka pro kyselinu ethylendiamintetraoctovou, stabilizátor používaný v kosmetice, aby se zabránilo vazbě přísad v daném vzorci na stopové prvky (zejména minerály), které mohou být přítomny ve vodě. EDTA také brání dalším přísadám, aby nezpůsobovaly nežádoucí změny struktury, zápachu a / nebo konzistence produktu.

Složky, které plní tuto funkci, jsou známé jako chelatační činidla. Běžnými příklady složek EDTA jsou disodná sůl EDTA a tetrasodná sůl EDTA.

EDTA se přidává do pracích a mycích prostředků ke změkčení vody, své využití nalezla též v papírenském průmyslu při bělení buničiny a také při vyvolávání fotografií z analogového filmu. Díky tomu, že dokáže odstraňovat těžké kovy z těla, stala se pomocnou látkou buněčné biologie a medicíny. V kosmetickém průmyslu se používá ke stabilizaci emulzí, zlepšuje tvorbu pěny, zabraňuje změnám barvy, struktury a vůně produktu. Je součástí prostředků osobní hygieny, vlasové kosmetiky (mytí, péče, barvení) i produktů na pleť. EDTA má velmi nízkou schopnost prostoupit pokožkou, avšak může zvyšovat propustnost pro jiné látky - dobré, ale i ty špatné.