Dibutyl Phthalate

Dibutyl ftalát

 

Hodnocení: Špatné

Původ: Chemický

 

Denaturační prostředek, podezřelý z toxicity.

Ftaláty jsou různorodá skupina materiálů, které zvyšují flexibilitu plastů a používají se v široké škále produktů, jako jsou hračky, vinylové podlahy a obklady stěn, čisticí prostředky, mazací oleje, obaly na potraviny, léčiva, krevní vaky a hadičky a některé kosmetické přípravky a výrobky osobní péče. Protože ftaláty jsou široce používány v mnoha spotřebních výrobcích, byla jejich bezpečnost rozsáhle prozkoumána a přezkoumána.

Ftaláty tvoří rozmanitou skupinu látek, z nichž každá má své vlastní jedinečné spektrum vlastností. Bezpečnostní profily různých ftalátů nejsou všechny stejné, některé mají nežádoucí vlastnosti, zatímco jiné nikoli (podobně jako houby jako rodina obsahují jedlé výživné houby i jedovaté muchomůrky). Stejně tak je docela špatné považovat všechny ftaláty za stejné: nejsou.

Proč se používá v kosmetice a výrobcích osobní hygieny?

Historicky byly ftaláty používanými v kosmetických přípravcích dibutylftalát (DBP), který se používá jako změkčovadlo v produktech, jako jsou laky na nehty, aby se snížilo popraskání tím, že budou méně křehké; dimethylftalát (DMP), používaný ve sprejích na vlasy, který pomáhá předcházet ztuhlosti tím, že jim umožňuje vytvářet pružný film na vlasech; a diethylftalát (DEP), používaný jako rozpouštědlo a fixátor ve vůních.

DEP může také fungovat jako denaturant alkoholu, čímž se alkoholické výrobky stávají nevhodnými pro orální konzumaci.

Výrobci ukončili používání DBP a DMP v kosmetice a výrobcích pro osobní péči; a podle analytického průzkumu kosmetických přípravků provedeného v roce 2010 Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) byly DBP a DMP detekovány jen zřídka.

DEP je jediný ftalát, který se v kosmetice pravidelně používá, a jeho použití je velmi omezené; ve skutečnosti mnoho výrobců výrobků pro osobní péči přestává používat jako přísadu. Jiné ftaláty, jako je Di (2-ethylhexyl) ftalát (DEHP), se v kosmetice a výrobcích osobní hygieny dosud nepoužívají.