Cyanocobalamin

Vit. B12

 

Hodnocení: Výborné

Původ: Rostlinný

 

Vitamin B12, označovaný také jako kobalamin nebo cyanokobalamin (syntetická forma vitaminu B12), patří do řady vitaminu B a je to jeden z léčebných prostředků na chudokrevnost. Kobalamin obsahuje atomy kobaltu, což je modrý feromagnetický kov nezbytný pro správnou funkci spousty živých organismů včetně lidského.

Dospělí by měli užívat 2-3 mikrogramy denně, je zbytečné tuto dávku překračovat, neboť naše tělo si ho neukládá do zásoby a nadbytek vyloučí. B12 se přirozeně vyskytuje v našich játrech, které si ho i sami produkují, ovšem může se vyčerpat.

Také se v menším množství vyskytuje v ledvinách a srdci. Externím zdrojem vitaminu B12 je maso (hlavně ryby), sýry, zkvašené potraviny a mořské řasy (hlavně spirulina).

Některé faktory jako vyšší konzumace alkoholu, kouření cigaret, užívání hormonální antikoncepce a některých léků (například léky proti nespavosti) mají destruktivní vliv na vitamin B12, který je ovšem nezbytný pro tělo, neboť zajišťuje celkovou aktivitu buněk a správnou funkci a množení červených krvinek. Také podporuje nervový systém a je potřebný pro metabolismus cukrů, tuků a bílkovin.

Nedostatek vitaminu B12 se projevuje častými změnami nálad, apatií, depresí, zhoršenou pamětí, paranoiou, nedostatkem energie, slabostí v končetinách, přílišnou rozdílností teplot v jednotlivých částech těla, pomalými reflexy a brněním.

Mezi největší nebezpečí jeho nedostatku patří potenciální degenerativní onemocnění (například roztroušená skleróza), neurologické poškození, které bývá nevratné a chudokrevnost, ta se ovšem dá stabilizovat pouhým suplementováním.

Šance vzniku těchto onemocnění je ovšem extrémně nízká.