Collagen

Kolagen

 

Hodnocení: Výborné

Původ: Živočišný

 

Kolagen je protein nacházející se v chrupavkách a dalších pojivových tkáních lidí a zvířat, je to typ bílkoviny. Tvoří 75 % lidské pokožky a 30 % celkového objemu těla.

V rostlinné podobě se nachází např. v irském mechu, může se získat i z tradiční ájurvédské byliny Amla nebo ze sójové bílkoviny. Je účinnou součástí plastické chirurgie, kde se používá jako výplň do rtů a obličeje.

Ve formě potravinového doplňku tvoří podstatnou složku ve výživě sportovců. Kolagen má velmi dobrý potenciál pro využití v kosmetickém průmyslu, je k dostání buď v tekuté, nebo hydrolyzované formě (jako prášek). Je dobře rozpustný ve vodě.

Živočišný kolagen sám o sobě má příliš velké molekuly, aby dokázaly účinně pronikat skrze pokožku. Daleko lepší využití na poli kosmetického průmyslu má kolagen rostlinného původu.

Používá se v kombinacích s dalšími látkami, které stimulují přirozenou tvorbu kolagenu jako součást biochemického procesu v našem těle.

Kolagen najdeme jako součást výrobků péče o pleť a vlasy, hlavně ve výrobcích pro oční okolí a anti-agingových řadách, barvách na vlasy, make-upech, řasenkách.

Zpomaluje projevy předčasného stárnutí, snižuje viditelnost vrásek, změkčuje pokožku, udržuje vyrovnanou hydrataci, podporuje dobrý stav vlasů, zvyšuje jejich objem a dodává jim lesk.

Funguje jako kondicionér a ochranný prostředek, má podíl na zlepšení odolnosti a pevnosti pleti i vlasové pokožky.

Dále se kolagen může přidávat do výrobků na zpevnění pokožky, zmírnění celulitidy a strií. Co se týká zdravotních rizik, jsou u něho uváděná pouze minimální, jedná se hlavně o mírnou toxicitu pro nereprodukční orgány.

Problematický může být kvůli zvířecímu původu, tehdy není vhodný pro vegany a vegetariány.