Coffea arabica

Kávovník arabský (zrna)

 

Hodnocení: Výborné

Původ: Rostlinný

 

Kyselina chlorigenová, obsažená v kávě, napomáhá snižování vstřebávání cukru v těle, čímž také snižuje hladinu jeho přeměněné formy (tuku) v těle.

V některých případech může kyselina snížit riziko vzniku cukrovky, potlačit riziko výskytu žlučových kamenů a zmírnit příznaky celulitidy. Kofein se používá v lékařství jako přísada do analgetických a antipyretických (snižujících horečku) směsí.

Používá se na povzbuzení dechu a krevního oběhu při horečkách a u infekčních onemocnění. Užívá se také jako protijed při otravách alkoholem či jinými drogami.

Antioxidačních účinků kávových zrn se využívá i v kosmetice. Pokožka je díky nim chráněna před účinky volných radikálů, které se projevují zhoršenou kvalitou pleti a jejím zrychlujícím se stárnutím.

Kofein vyrovnává pH pokožky, pomáhá proti jejímu vysušování a snižuje viditelnost jizev, také redukuje projevy celulitidy a strií (v domácích podmínkách lze použít např. kávovou sedlinu jako peeling).

Zlepšuje regeneraci pokožky, snižuje otoky (kruhy pod očima), zmírňuje proces vypadávání vlasů a stimuluje jejich růst. Kromě toho kávová zrna obsahují kyselinu linolovou a olejovou, které pokožku vyživují a zvlhčují.

Extrakt z kávy stimuluje cirkulaci krve, což pokožce dodává jas a zářivost a snižuje známky únavy. Ačkoliv má káva povzbuzují účinky na organismus a není toxická, její dlouhodobý zvýšený konzum může způsobovat nervozitu, neklid, podrážděnost, nespavost a zrychlenou srdeční činnost.

Může také zvyšovat riziko výskytu ischemické choroby srdeční a infarkt myokardu.

K dalším negativním projevům patří překyselení a s tím spojená bolest žaludku, problémy s ledvinami, jelikož se jedná o diuretikum.

Pití kávy je také návykové. Na kofein se vytváří závislost (kofeinismus).

K abstinenčním příznakům pak patří neklid, úzkost, poruchy spánku a celkový útlum.