Citrus nobilis

Mandarinka

 

Hodnocení: Výborné

Původ: Rostlinný

 

Vonná látka, uvolňuje a stimuluje.

Tangerinka je kříženec klementinky (Citrus clementina) a tangela (tangelo je křížencem stromu Citrus paradisi a Citrus reticulata), často se plete s mandarinkou. Má ale jinou konzistenci, tvar a sklízí se v jiném období.

Tangerinka obsahuje více antioxidantů a flavonoidů, které mohou zabraňovat rakovině a zlepšovat účinnost vitaminu C.

Má antiseptické a protiplísňové vlastnosti. Do přípravků se mimo své účinky používá také jako konzervant, nejčastěji v podobě éterického oleje, který se destiluje ze slupky plodu tangerinky.

Éterický olej vykazuje širokospektrální účinky nejen na zdraví člověka, ale také na pleť a psychiku. Tangerinka jako esenciální olej může kvůli vysoké koncentraci vyvolat u citlivějších jedinců alergickou reakci.

Tangerinka zlepšuje obranyschopnost organismu, dokáže zničit bakterie, používá se proti zánětům žaludku a čistí krevní řečiště. Působí také proti překyselení.

Vyrovnává hormonální hladinu v těle a je vhodná i při bolestivé menstruaci. Tangerinka stimuluje metabolické funkce. V kosmetice se přidává do řad pro péči o problematickou pokožku.

Zabraňuje předčasnému stárnutí pleti, vyvažuje produkci kožního mazu.

Ve vlasové péči je vhodná při suché pokožce a při výskytu lupů. Také ji najdeme v přípravcích proti celulitidě a striím.

Na psychiku tangerinka má uklidňující účinky, pomáhá při migrénách a proti kolísání nálad. Povznáší ducha a zlepšuje náladu.