Citrus limonum

Citrón

 

Hodnocení: Výborné

Původ: Rostlinný

 

Účinná a vonná látka.

Éterický olej z citronu je fototoxický, při aplikaci na pokožku a následnému vystavení slunečnímu záření by mohl podráždit pokožku. Éterický olej se nejčastěji využívá v parfemářství a kosmetice, šťáva citronu pak spíše v potravinářství.

Plody citroníku mají vysoký obsah kyseliny citronové, vitaminu C, také vitamin B2 a P, dále pak minerály železa, zinku, vápníku, hořčíku a draslíku, bioflavonoidy, karoteny, bílkoviny, organické kyseliny, pektin, limonen a vonné silice.

Citrony mají protizánětlivé, protiplísňové, protialergenní a bělicí účinky. V kosmetice se citrony používají k snížení viditelnosti jizev a stařeckých skvrn, sjednocují barevný tón pleti a zlepšují tonus pokožky, která pak vypadá mladistvě a svěže.

Extrakty z citronu najdeme v přípravcích na pleť zejména mastnou a problematickou, neboť odstraňuje nadbytek kožního mazu a pomáhá při léčbě akné.

Ve vlasové péči se používá pro regulaci kožního mazu, proti vypadávání vlasů, proti lupům a k dodání lesku.

V tělové kosmetice jej najdeme ve výrobcích proti celulitidě, a striím. Je nedílnou součástí parfemářského průmyslu, kde dodává svěží a lehce nasládlou vůni.

Díky výše zmíněným účinkům najdeme citron i v přípravcích na čištění domácnosti, zvláště na odstraňování mastnoty a k vyleštění povrchů. Účinné látky citronu nachází své využití také v lékařství například při horečce nebo kožních infekcích.

Také podporují činnost krevního oběhu, organismus detoxikují a snižují jeho aciditu, navíc regulují krevní tlak.

Působí proti revmatismu a proti zažívacím potížím.

Napomáhají získat mentální klid, zlepšují náladu, odbourávají stres a úzkosti. Zlepšují schopnost koncentrace.