Citrus grandis

Pomelo

 

Hodnocení: Výborné

Původ: Rostlinný

 

Vonná látka.

Pomelo obsahuje minerály (draslík, železo, hořčík, sodík) a vitamíny C a A, hodně vody a poměrně málo kalorií, takže je vhodným ovocem dietního jídelníčku lidí, kteří se snaží snížit hladinu cholesterolu v krvi a riziko kardiovaskulárních onemocnění.

Jako přírodní lék je oblíbený zejména v Číně, kde se k těmto účelům zpracovávají různé části rostliny, hlavně semena, květy, kůra plodů (slupka) či nakrájené a vysušené plátky dužiny.

Pomelo se doporučuje při žaludečních potížích, kašli, zahlenění a také při kocovině. Protože je bohaté na vlákninu, pomáhá dobrému trávení a bojuje proti průjmům a zácpám. Je to také silný antioxidant, takže tělo chrání před působením volných radikálů a oxidačním stresem.

Díky zvýšenému obsahu draslíku posiluje také kosti a pomáhá předcházet osteoporóze.

Draslík je také důležitý pro vstřebávání minerálních látek a udržování optimální hustoty vápníku v kostech. Jelikož pomelo obsahuje furanokumariny (přírodní obranné látky – toxiny), může negativně ovlivňovat působení některých léků. Jeho antioxidačních účinků se užívá i v kosmetice. Díky nim zůstává pleť vyživená a hydratovaná, bez viditelných vrásek.

Vitamin A pak udržuje jasnou pleť bez akné. Díky těmto účinkům se přidává do široké škály kosmetických přípravků.

V případě esenciálního oleje, který se vyrábí lisováním ze slupek a je jednou z forem používanou v kosmetice je potřeba brát na zřetel, že je fototoxický, a tudíž by kůže po jeho aplikaci neměla být vystavena slunci, protože může dojít k nepříjemným kožním reakcím (zarudnutí, bolestivost, puchýře apod.).