Citrus dulcis

Pomeranč

 

Hodnocení: Výborné

Původ: Rostlinný

 

Účinná a vonná látka, posiluje a stimuluje.

Sladký pomeranč je určen především ke konzumaci a k výrobě pomerančové šťávy. Pomeranče příznivě ovlivňují střevní peristaltiku, zlepšují trávení, zmírňují nevolnost a plynatost. Jsou velmi přínosné při aktivaci svalové činnosti a jako prevence proti kardiovaskulárním onemocněním.

Nedráždivý a netoxický esenciální olej ze sladkého pomeranče je výborným přírodním antidepresivem, eliminuje stres, dobře působí při úzkosti, smutku, nervozitě, popř. při nespavosti, též posiluje srdeční činnost.

Má antiseptické, protizánětlivé a čisticí účinky.

Je využíván jako součást kosmetických přípravků k ošetření unavené či rozpraskané pokožky a na celulitidu. Působí také na mastnou a aknózní pleť, snižuje tvorbu lupů.

Éterický olej z pomeranče se hojně používá v aromaterapii pro své účinky na nervovou a zažívací soustavu. Pár kapek lze použít s vodou do aromalampy nebo k přímé inhalaci. Je jedním z hlavních protikřečových olejů, který ulevuje při žaludeční nevolnosti a podporuje vylučování žluči.

Velmi dobře se hodí pro děti a těhotné ženy. Má vyšší harmonizační účinek než pomeranč hořký. Hodí se též do sauny, osvěžuje vzduch. Olej ze sladkého pomeranče se používá jako ochucovadlo jídel a nápojů, kvůli své vůni se přidává do parfémů.

Využívají se i jeho vonné květy.

Používá se při výrobě insekticidů a čistících prostředků. Kromě toho představuje základní surovinu pro získání přírodního limonenu.