Citrus bergamia

Bergamot

 

Hodnocení: Výborné

Původ: Rostlinný

 

Účinná a vonná látka, zjemňuje a očišťuje.

Hlavními složkami éterického oleje bergamot jsou linalylacetát (nejkvalitnější olej ho obsahuje až 50%), bergamotin, bergapten, d-limonen, alfa pinen, alfa terpineol, lilanlylacetát, gersniol, beta bisabolen, neralycetát, nerol, geranilacetát, myrcen a linalool. Jedná se ale o nejvíce fototoxický (citlivý na světlo) citrusový olej vůbec.

Nesmí se užívat vnitřně. Vždy se musí míchat do nosného oleje.

Citliví jedinci a alergici musí před použitím provést test kožní snášenlivosti. Bergamot se používá hlavně v parfemářství a kosmetickém průmyslu, je jednou z hlavních složek kolínské vody (Eau de Cologne).

Vůně bergamotu je pikantní, citrusová, sladší. Nejčastěji se kromě toho, že funguje jako vonná složka, přidává do krémů a pleťových vod pro potřeby mastné pleti a problematické pokožky.

Obsahuje vysoké množství vitaminu C, důležitého pro dobrý stav kůže. Chrání pokožku před rozvojem plísňových onemocnění a dalších infekcí.

Má dobrý hojivý potenciál, snižuje viditelnost jizev po akné, vrásek i strií. Podporuje eliminaci celulitidy. Sjednocuje tón pleti a podporuje rovnoměrné rozdělení melaninu.

Je antiseptický a působí zároveň ve výrobku jako mírný konzervant.

Zlepšuje tvorbu kolagenu a je prospěšný pro růst vlasů.

Na poli aromaterapie se používá jako psychický stimulant a antidepresivum. Podporuje dobrý spánek. Stimuluje vylučování  hormonů dopaminu a seratoninu.

Může pomoct při alternativní léčbě závislostí. Podporuje dobrý stav kognitivních funkcí.

Napomáhá lepšímu trávení, přispívá k zvýšené sekreci žaludečních šťáv a trávicích enzymů. Působí jako analgetikum. Mírní horečnaté stavy a křeče.