Citrus aurantium amora flower oil

Olej z pomerančových květů

 

Hodnocení: Výborné

Původ: Rostlinný

 

Účinná a vonná látka, prohřívá, květinově voní.

Používá se v kosmetice jako extrakt, éterický olej a další formy.

Omlazující, zlepšuje pružnost pokožky, stahuje póry, působí proti akné, posiluje vlasy, proti lupům a dodává vlasům lesk, proti celulitidě působí, je součástí masážních směsí. Používá se také jako ochucovadlo.

Pomerančovník hořký je trvale zelený strom z čeledi routovitých (Rutaceae). Kvete od května do června. Plod je oválný, tmavší a pevnější než klasický sladký pomeranč. Slupka plodu má hořkou a trpkou chuť. Pomerančovník hořký je doma patrně v jihovýchodní Asii, odkud se rozšířil přes Asii až do Evropy.

Dnes se pěstuje v tropických a subtropických oblastech, v Karibiku, Izraeli, ale nejvíce v jižní Evropě, ve Španělsku a Portugalsku. Využívají se listy, výhonky, květy a oplodí (slupky plodů).

Pomerančovník hořký obsahuje alkaloidy synefrin, octopamin, tyramin, hordemin aj., silice, polysacharidy, hořké flavonoidní glykosidy, např. aurantiamarin, hesperidin, flavanony (neohesperidin, naringin), narkotin, nobiletin, aldehydy, kumariny, aminokyseliny, minerály, pektin, karotenoidy, vitaminy A, B1, C, organické kyseliny a další látky.

Z hořkého pomeranče se připravuje nálev, vodný odvar, tinktura, esenciální olej se destiluje z listů, výhonků i slupek. Nedoporučuje se těhotným a kojícím ženám.

Kvůli možnému ovlivnění užívaných léků je třeba využití hořkého pomeranče konzultovat s lékařem. Éterický olej může zvyšovat fotosenzibilitu.