Cetraria islandica

Pukléřka islandská (lišejnik)

 

Hodnocení: Výborné

Původ: Rostlinný

 

Islandský mech neboli islandská cetraria není technicky mech, ale lišejník. Což však nijak neovlivňuje jeho mimořádně cenné vlastnosti, které tato složka dává kosmetice pro péči o pleť. Jeho antibakteriální a protizánětlivé vlastnosti se staly legendou, která si jako každá legenda zaslouží podrobné detaily.

Komu tedy prospívá islandský mech a v jaké kosmetice?

Thallus (thallus) islandského mechu sestává hlavně z polysacharidů (lichenan, lichenin, isolechinin) s určitou příměsí taninů, gum, aminokyselin, lipidů, vosků, pigmentů a celého komplexu kyselin (s antiseptickými vlastnostmi). Je bohatý jak na mikroelementy, tak na vitamíny: v tulech islandských cetraria bylo nalezeno asi tucet mikroelementů - železo, mangan, měď, jód a celá řada dalších minerálů.

Díky polysacharidům obsaženým v cetraria má kosmetika obsahující tento lišejník výrazné obalové vlastnosti a taniny přítomné v lichen thallus jim dodávají adstringentní účinek.

Tato složka vykazuje výrazný vazokonstriktor (vazokonstriktor), uklidňující vlastnosti a působí také jako přírodní antiseptikum: islandský mech je známý svými antifungálními a antibakteriálními vlastnostmi. (Islandský mech je obecně účinný proti grampozitivním i gramnegativním bakteriím.) Islandský mech je také vynikajícím dekongestivem, které rychle snižuje otoky a také minimalizuje riziko abnormální tvorby jizev.

Ke zmírnění zánětu v případě podráždění pokožky. Odstranit příznaky růžovky. Při komplexní léčbě některých forem růžovky. Při komplexní léčbě akné. Pro hojení poškozené pokožky. Z otoku a vaků pod očima. V boji proti lupům.

V komplexní terapii dermatologických infekčních onemocnění. Během léčby infikovaných ran. S mechanickým a tepelným poškozením kůže. Aby se zabránilo tvorbě jizev a jizev.

Při léčbě popálenin a vyrážky z plenek. Pro péči o ústní dutinu v případě onemocnění dásní atd.