Cassia italica

Kasie italská (henna)

 

Hodnocení: Výborné

Původ: Rostlinný

 

 Italská senna nebo senegalská senna je luštěnina z rodu Senna. Je uznáván mnoha jinými běžnými jmény podle regionů, ve kterých roste. V Indii se z ní vyrábí prášek pro léčbu chorob souvisejících s vlasy, který se nazývá neutrální hena Listy, lusky a semena Senna italica se většinou používají v tradiční medicíně.

V Malawi se kořenová infuze používá k léčbě průjmu u kojenců. V západoafrických jazycích se tento strom v Bambara nazývá mbali nebo balibali a ve Wolof laïdur.

Zprávy o použití Senna italica jsou rozporuplné. Ve východní Africe ji konzumuje většina hospodářských zvířat, zatímco v západní Africe se jí často vyhýbají.

V regionech Sahel se mladá semena konzumují jako občerstvení nebo zelenina. Na druhé straně se semena kouří v Mauritánii.

V Indii se listy používají jako vlasová kúra zvaná neutrální hena nebo „blond hena“. Toto ošetření pokrývá vlasy tak, aby vypadaly lesklé a husté po dobu několika týdnů, ale místo toho, aby byly zcela neutrální, vypadá to, že „neutrální hena“ má na vlasy spíše nažloutlý účinek než načervenalý, který hena vytváří.