Carum carvi

Kmín kořenný

 

Hodnocení: Výborné

Původ: Rostlinný

 

Kmín kořenný (botanicky Carum carvi) je dvouletá nebo vytrvalá bylina, z čeledi miříkovitých (Apiaceae). Jeho domovem je Evropa a Asie. Roste hlavně na lukách a pastvinách jako planá rostlina. 

Listy kmínu jsou bohaté na vitamin B a C a železo. Semena kmínu se tradičně používají v potravinářství, lidovém léčitelství a kosmetice, obsahují vysoký podíl karvonu, sacharidů, bílkovin a tuků, ale také prospěšné minerály, jako je draslík, hořčík, zinek.

Parovodní destilací se ze semen kmínu kořenného získává éterický olej, který má poměrně široké použití v aromaterapii i tradiční medicíně, ale nesmí být používán těhotnými ženami, protože může způsobit potrat a ve vysokých koncentracích může být neurotoxický.

Obsahuje karvon, dihydrokarvon-Cis, limonen a myrcen. Léčivé účinky kmínu se využívají při problémech s trávením, pro podporu sekrece žaludečních šťáv, uvolnění křečí a plynatosti, má také dobrý protiplísňový účinek.

Používal se také ke zlepšení tvorby mateřského mléka a odstranění zápachu z úst, ale i zlepšení krevní cirkulace a zdraví srdce či při menstruačních i respiračních potížích.

V kosmetice se kmín kořenný používá jako parfemační a protiplísňové činidlo.