Caramel

Karamel (cukerný kulér)

 

Hodnocení: Dobré

Původ: Chemický

 

Barvivo.

Karamel je potravina sladké chuti a oranžovohnědé až černé barvy. Může mít kapalnou či pevnou strukturu. Surovinou k jeho výrobě jsou různé druhy cukru - řepný, třtinový nebo i cukr, který vzniká štěpením škrobů.

Vyrábí se karamelizací/zahříváním krystalového cukru. Karamelizací dochází ke štěpení a oxidaci cukru. Ta probíhá v závislosti na druhu cukru při teplotě zahřátí od 110 °C do 180 °C.

Podle dalších přísad, které se mohou v průběhu zahřívání přidávat, pak vznikají různé druhy karamelu (např. přidáním soli vzniká v gastronomii velmi oblíbený slaný karamel).

V potravinářství se karamel používá jako barvivo, které dodává stálou hnědavou barvu. Používá se k barvení nápojů (cola nápojů), čokolád, sirupů, cukrovinek, džemů, piva, sójových omáček, červeného vína a lihovin (whisky, rumu, brandy apod.).

Dále se používá jako přísada v pekařských výrobcích, sušenkách a celozrnném pečivu. V potravinářství se karamel označuje značkou E150 a dělí se na tyto druhy: E150a – jednoduchý karamel tzv. kulér, E 150b – kaustický sulfitový karamel, E150c – amoniakový karamel a 150d – amoniakový sulfitový karamel. Tyto látky jsou nejpoužívanějšími barvivy a tvoří cca 98 % z veškerého objemu barviv.

V kosmetice se používá jako vonná složka a barvivo. Nachází se v široké škále kosmetických přípravků. Jedná se o bezpečnou látku.