Biotin

Biotin, vitamin H

 

Hodnocení: Výborné

Původ: Rostlinný

 

Účinná pozitivní složka, důležitá pro vlasy a kůži.

Ve vodě rozpustný vitamin skupiny B. Je součástí enzymů, které regulují metabolismus bílkovin a tuků, má vysokou aktivitu. Podílí se na syntéze glukokinázy - enzymu, který reguluje metabolismus cukru.

Vitamín B7 patří do skupiny vitagenů, což jsou látky, které jsou pro člověka zdrojem energie. Pomáhají štěpit tuky, cukry a bílkoviny a napomáhají tím lepší energetické přeměně. Biotin je ve vodě rozpustný vitamín a je přirozenou složkou potravy. Je důležitý pro vznik energie a nezbytný pro přenos oxidu uhličitého. Pomáhá udržet stálou hladinu krevního cukru.

Pozor by si měli dát lidé, kteří konzumují syrový bílek. Ten totiž obsahuje látku avidin, která na sebe váže biotin a ten se pak stává neúčinným.

Nižší množství biotinu v těle se projevuje vyrážkami v obličeji, ospalostí, mravenčením končetin, depresí, vypadáváním vlasů a tvorbou lupů.

Nadbytek vitamínu B7 odchází močí. V rámci vlasové péče podporuje vlasové folikuly a chrání vlasy před šedivěním a vypadáváním. Napomáhá syntéze keratinu, který je pro vlasy i pokožku velmi důležitou bílkovinou a příznivě ovlivňuje nehty.

Bojuje s akné, ekzémy a tlumí bolesti hlavy. S vitamíny B2, B3, B6 a A si navzájem podporují své účinky.