Beta-Carotene

Beta-Karoten (provitamin A)

 

Hodnocení: Výborné

Původ: Rostlinný

 

Barvivo a účinná pozitivní složka.

Betakaroten se řadí mezi nejznámější karotenoidy, kterých je široká skupina (patří k nim dále např. lykopen nebo lutein). Jedná se o provitamin vitaminu A, který je typický svou oranžovou, respektive žlutočervenou barvou.

Nachází se v ovoci a zelenině, jako je mrkev, meruňky, mango, broskve, špenát nebo brokolice. Kromě toho betakaroten najdeme také v potravinách živočišného původu, mezi něž patří máslo, vaječný žloutek či losos. Betakaroten se ale může vyrábět také synteticky. Vstřebávání provitaminu A probíhá v tenkém střevě, kde se přetváří na vitamin A, a pro jeho správnou absorpci je důležitá přítomnost bílkovin a tuku.

Denní dávka pro dospělého člověka není přesně stanovena, ale pohybuje se od 2 do 16 mg/den. Předávkování může způsobit zažloutnutí pokožky. Betakaroten se řadí mezi účinné antioxidanty. Pomáhá neutralizovat volné radikály z UV záření, a chrání tak buňky těla před předčasným stárnutím. Podílí se na prevenci kardiovaskulárních onemocnění a posiluje činnost imunitního systému.

Je také známý tím, že podporuje opálení pokožky. Jeho nedostatek se pak projevuje oslabenou imunitou, šeroslepostí či vysycháním sliznic.

V kosmetice slouží betakaroten zejména jako barvivo a dále chrání pokožku před předčasnou tvorbou vrásek i celkovou povadlostí.

Najdeme ho ve složení make-upů, čisticích produktů, šamponů či kondicionérů a zejména přípravků určených k ochraně pokožky během slunění a k následné péči po opalování.