Bertholletia Excelsa

Juvie ztepilá (strom)

 

Hodnocení: Výborné

Původ: Rostlinný

 

Účinná pozitivní složka.

Olejnatá a chutná jádra juvie ztepilé jsou už odpradávna důležitou součástí stravy domorodců. Kulaté obaly plodů se používají jako nádoby pro sběr latexu z brazilského kaučovníku, jako šálky na pití či se v nich zapaluje malý oheň, jehož kouř odpuzuje hmyz.

Vývar z osemení se v tradiční brazilské medicíně využíval při bolestech žaludku, jaterních chorobách, jako olej při vaření, náplň do lamp a dokonce jako mýdlo nebo šampon.

Para ořechy dokáží neutralizovat volné radikály, působí jako silný antioxidant, jsou velmi výživné a slouží jako tišící prostředek. Mají mírně projímavý účinek. Dodnes se para ořechy využívají ke zmírnění bolestí břicha a při špatném trávení.

Některé studie prokázaly, že para ořechy předcházejí rakovinnému bujení, posilují imunitu a mají antivirové účinky. Působí též protizánětlivě, posilují srdce a zdraví mozku a zlepšují střevní peristaltiku. Rovněž snižují hladinu špatného cholesterolu a riziko onemocnění cukrovkou, mírní deprese a eliminují stres.

Kvalitní olej z para ořechů se přidává do kosmetiky. Krémy s obsahem oleje z para ořechů vyživují a dobře hydratují pleť, mají regenerační a omlazující vlastnosti.

Přípravky s výtažky z para ořechů podporují růst vlasů, vyživují kořínky a přidávají na lesku. Přidávají se do šamponů či kondicionérů, popř. do mýdel.